artwork

Irk ayrımcılığını bırakma zamanı

2 yıl önce

0

The Barber Shop Kurucusu Dino Myers-Lamptey: “Yapılan yeni bir çalışma, reklamcılıkta çeşitliliğin karşılığının alındığını gösteriyor ancak şimdi bulguları pratiğe dökme zamanı.” diyor.

Reklam etkinliği konusunda lider olan System1’ın en son “Feeling Seen” raporu, reklamlarda siyahi temsile verilen duygusal tepkiye odaklanıyor ve reklamcılıktaki çeşitlilik, karşılığını fazlasıyla alıyor.

Reklamcılıkta siyahi temsil örneklerine yakından bakıldığında System1’ın testi, siyahi bir İngiliz örneğiyle test edildiğinde tüm reklamların etkenlik açısından büyük bir artış kaydettiği sonucuna vardı. Aynı zamanda bir noktaya kadar reklamcılıkta çeşitliliğin, bizi birleştirdiğini kanıtladı: Bir azınlık grubuna güçlü bir şekilde hitap eden reklamlar, genellikle genel nüfusa hitap edecek ve kapsayıcı çalışma yapmanın hiçbir dezavantajı olmadığını kanıtlayacaktır. 

Araştırma, ufuk açıcı olarak kabul edilebilir fakat sektör olarak “doğru şeyler yapmak” için hâlâ desteğe ihtiyaç var. Araştırmanın kanıtladığı bilgiyi almalı ve sonra onu nasıl eyleme geçireceğimizi konuşmalıyız.

Sektör olarak kamera arkasında, oyuncu seçimlerinde, senaryo yazarken veya karar vermede siyahi temsilin hâlâ yeterince olmadığını biliyoruz. Bu, neyin sattığını bilen ancak bunu yalnızca seçici olarak kullanmayı seçen bir sektöre işaret ediyor. Henüz ekranın ötesindeki eksiklikler fark edilemese de kapsayıcılık ve eşitlik sağlamak için uygun hamleyi yapmak önemli.

Çoğu kişi için ekranda siyahi oyuncuların artması doğru yönde bir adım olsa da bazıları için bu, hepimizin görmek istediği şeyleri bir sihirbazın yok edip dikkat dağıtması gibi…

Peki bunu düzeltmek için ne yapmamız gerekiyor?

Kendi ekibinizde çeşitliliği sağlayın

Bu süreç, brief’i yazan ve çekleri imzalayanlarla başlar. Hizmet ettiğiniz dünyayı yansıtmıyorsanız, o zaman sezgisel olarak yanlış kararlara kendinizi hazırlıyorsunuz demektir. Kendi ekiplerinizde çeşitliliğin var olduğundan emin olun, böylece söz sahibi olduklarını ve ilerleyebileceklerini hissedebilirler.

Fikirlerinizi örneklerle destekleyin

Onlar siyahi nüfusun çok kültürlü ve kuşaksal, cinsel ve cinsiyete dayalı farklılıklarını besleyen daha geniş global siyahi kültürü temsil etmiyor. Fikirlerinizi ve reklamlarınızı temsili, yansıtıcı ve çeşitli örneklerle doğruladığınızdan emin olun. Son Voices4all girişimimiz, adil “ulusal temsilci” heyetleri olarak kabul edilen büyük kusurlardan sadece birkaçını vurguladı.

Doğru medyayı seçin

Medyanızın bağlantı kurmayı amaçladığı kişilerle konuştuğundan emin olun. Medya, sıklıkla aşırı basitleştirilmiş ve modası geçmiş demografik sınıflandırmalar kullanılarak satın alınır.

Yaratıcı sürecinizi yaygınlaştırın

Geleneksel yaratıcı sürecin öznelliğini ve hiyerarşiye dayalı karar verme sürecini yıkın ve onu daha akıllı, daha yaratıcı demokratik bir sistemle değiştirin. Yaratıcı kaynaklarınızı daha erken bir aşamada artırın ve onları yaratıcılığa yönlendirmek için hedef kitle doğrulaması yoluyla güçlendirin.

Bu yepyeni bir bilgi olmamalı ancak kesinlikle hâlâ aydınlatmamız gereken bir şey. Neyse ki artık Google, Virgin Media ve Nationwide gibi markalar, siyahilerle ve daha fazlasıyla bağlantı kurmak amacıyla kültürel ayrıntıları doğru bir şekilde ele almak için büyük çaba sarf ediyor. System1 tarafından yapılan bu yeni araştırma, etkinliği kanıtlıyor. 2022’de Siyahi Tarihi Ayı (her yılın şubat ayı) geldiğinde, ekranda reklamcılıkta daha özgün temsili, daha fazla kapsayıcılık ve çeşitliliğin yaratılmasını kutlayabileceğimizi umuyorum.

Dino Myers-Lamptey

The Barber Shop Kurucusu ve Bağımsız Ajanslar Birliği Eş Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.