artwork

Ipsos ve ETÜDER, ev dışı tüketimi ölçümledi

8 sene önce

0

Ipsos Araştırma Şirketi ve ETÜDER ( Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği) işbirliğiyle oluşturulan Foodservice Monitor adlı bilimsel çalışma, pazarı ölçümlenebilir hale getirdi.

Kentli nüfusun büyümesi, kadınların iş hayatındaki rolünün artması, yaşam tarzlarının hızlanması ve değişmesi ile birlikte birçok firma büyüme potansiyelini bakkal ve süpermarket gibi satış noktalarının dışındaki mekanlarda, yiyecek&içecek tüketilen kanallarda aramaya başladı. Restoran, cafe, otel ve bar tüketimin önemli bir kısmının gerçekleştiği ev-dışı tüketim mekanlarından sadece birkaçı. Bu yeni durum firmalar için ürünlerinin tüketicilerle buluştuğu ev dışındaki tüketim mekanlarının da süpermarket ve bakkallar gibi daha yakından takip edilmesi ihtiyacını ortaya çıkardı.

ETÜDER ve Ipsos, yükselmekte olan bu tüketim trendi ve firmaların bu pazarı daha iyi tanıma ihtiyaçlarından yola çıkılarak Foodservice Monitor isimli düzenli bir araştırmayı hayata geçirdi. Tam ölçekli bir nokta taramasının ardından yılda 4 dönem boyunca devam edecek panel çalışmasıyla 86 ürün kategorisi için ev dışında tüketilen miktarı ve bu ürünlere harcanan parayı, ilgili üretici firmalar ve markaları için  dağıtım ve satış / tüketim performanslarını ölçmeye başladı.

 

Konuyla ilgili ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz şunları iletti: “Bir sektörü sektör olarak var eden en önemli özellikler tanımlanabilirliği, ölçülebilirliği ve  temsiliyetidir. Şimdiye kadar Ev Dışı Tüketim (EDT) sektörü tanımlanamayan, ölçülmeyen, temsiliyeti olmayan bir sektördü. Sektörün bütün oyuncularının geleceğe yönelik planlarını daha kolay yapmalarına olanak sağlayacak sektörel veri yetersizliği sorununu aşmak ve sektörü bu özelliklere sahip hale getirebilmek amacıyla Ipsos ile stratejik bir ortaklık yaparak EDT Census & Panel Pazar Araştırmasını modelledik. Bu araştırmanın devamı olarak da EDT sektörünün büyüklüğünü ölçen EDT Panel Araştırmasını da hayata geçirdik.”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ipsos Yardımcı CEO’su Renan Burduroğlu şunları iletti: “Türkiye genelinde 50 milyar TL civarında bir Ev Dışı Tüketim Pazarı var. Son yılların sosyal trendleri ve değişen yaşam tarzları, bu pazarın hızla büyüyeceğine işaret. Ev dışı tüketim mekanlarının sayısal artışı ve çeşitlenmesi rekabeti artırmaya devam edecek.”

Ev dışı tüketime dair bazı bulgular ise şöyle:

Türkiye’de ev dışı tüketim pazarının toplam büyüklüğü cirosal olarak 50 milyar TL civarında. Bu büyüklük Amerika ev dışı tüketim pazarının 37’de birini, Avrupa ev dışı tüketim pazarının ise 29’da birini oluşturuyor.

Foodservice Monitor kapsamında ölçüm yapılan 7 il toplamı ise pazarın yaklaşık %65-70’ini oluşturmakta.

Kategoriler bazında 7 il toplamında ev dışı tüketim pazarının cirosal paylaşımına bakıldığında; gıda kategorilerinin pazarın neredeyse yarısını oluşturduğunu, kalan yarının ise sırasıyla %25 ile alkollü içecekler, %18 pay ile alkolsüz içecekler ve %7 pay ile temizlik kategorisinin olduğu görülüyor.

Kanal dağılımı bazında ise ev dışı tüketim harcamalarının neredeyse yarısını restoranlar ve fast food mekanları oluşturuyor.

İstanbul hiç şüphesiz bu 7 il içinde ev dışı tüketim harcamalarının da en yüksek olduğu il (toplam ev dışı tüketim harcamalarının %41’ini yapıyor).

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...