Site icon Campaign Türkiye

iPhone 6 Plus büküldü, markalar harekete geçti

Apple’ın iPhone serisinin son ürünü iPhone 6 Plus ile ilgili son günlerde çıkan ve sosyal medyada büyük yankı bulan “bükülme” olayı, birçok marka tarafından taktiksel reklam olarak kullanıldı.

Olay sonrasında trend haline gelen #bendgate hashtag’ini kullanan Nestle markası, KitKat ürününün kırıldığı bir görsel kullandı ve “Biz bükülmüyoruz, kırılıyoruz” yazarak konuyla ilgili tweet attı.

KitKat’la ilgili olarak atılan bu gönderi, JWT Londra tarafından hazırlandı. 22.000’den fazla retweet alan gönderiyi 10.000’den fazla Twitter kullanıcısı favorilerine ekledi. Son dönemdeki “curved” telefonlarıyla dikkat çeken marka Samsung ise “Kavisli. Bükülmüş değil.” tweetini atarak Apple’ın yaşadığı bu olayı reklama çeviren bir diğer marka oldu. Galaxy Note Edge görseline yer verilen tweet yaklaşık 9.000 kez retweet’lenirken 5.000 kez favorilendi.

LG de bu skandaldan faydalanan bir diğer marka oldu ve “Bizim telefonlarımız bükülmüyor, sadece esnek” tweet’ini atarak Apple’ın yaşamış olduğu bu olaya atıfta bulundu.

Zin Pilates‘in “Hata değil, yalnızca beceri” sloganıyla Twitter’da paylaşılan görseli de bükülme olayına dair oldukça başarılı bir mizah sergiledi.

Konuyla ilgili yaptığı çalışmayla dikkat çeken bir diğer marka ise Citroen Türkiye oldu.

BUZZ Interaction’ın yarattığı çalışma, Türkiye’den global hesaplara sıçradı. Citroen’in yeni çıkardığı Cactus modelinin Airbump özelliği ile birleştirilen kampanya Citroen’in global hesaplarında da paylaşıldı. İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan içerikler büyük ses getirdi.

 

 

 

Künye:

Reklamveren Citroen Türkiye

Reklamveren Temsilcisi Pınar Sevil, İdil Oruç, Zeynep Arcak

Kampanya İsmi Citroen Cactus #Bendgate kampanyası

Reklam Ajansı BUZZ Interaction

Kreatif Direktör Devrim Altaylı

Yaratıcı Ekip Ferit Güleç

Stratejik Planlama Ömer Keçik

Mecra Twitter

 

Exit mobile version