İnternet sitenizi kim öldürdü?

Furthr’ün direktörü Andrew Pemberton’a göre, mobil tarayıcıların ve içeriklerin ağırlık kazandığı 2016 yılında Facebook ve Apple’ın yeni uygulamaları, içerik oyununu tamamen değiştirdi.

Yeni yıl yenilikler yapmak için iyi bir zamandır. Siz de yeni yılda web sitenizi yenilemek için bir karar almış olabilirsiniz. Ama uyarayım bu sene kullanıcıların ilgisini internet sitenize çekmek, sitenin orasını burasını yenilemekten daha fazlasını gerektirecektir.

Şirketinizin internet sitesi için bir yenilik yapmayı mı planlıyorsunuz? Tasarımı değiştirmek? Belki de bazı işlevsel özellikler eklemek?

Unutun gitsin.

Çünkü 2016, internet sitenizin resmen işlevsiz kaldığını ilan edebileceğimiz bir yıl olacak. Bitti. Geçmiş olsun.

Oyunu değiştirenler

Silikon Vadisi’nin devleri Facebook ve Apple’ın dışarıdan bakıldığında mantıksız görünen iki iş yapması, içerik oyununu sonsuza kadar değiştirdi ve doğal olarak bu da sizin içerik web sitenizi işe yaramaz hale getirdi.

İlk önce Facebook’un Anlık Makaleleri  (Instant Articles) çıktı. Geçen ay Marketing’in web sitesine yazdığım gibi, Anlık Makaleler ile kullanıcının Facebook üzerinden içeriğe ulaşması sağlanıp, bundan gelir elde edilebiliyor. Bu yöntemle kullanıcının başka bir internet sitesine tıklamasına gerek bile kalmıyor. Anlık Makale özelliğiyle, yayıncılar içeriklerini hızlı ve interaktif bir şekilde Facebook mobil uygulamasıyla kullanıcılarına dağıtabiliyor.

Bu sırada geçen eylül ayında Apple, iPhone’un işletim sistemi iOS 9’u piyasaya sürdü. O dönem yaygın bir şekilde haberlerin yapıldığı üzere, uygulama reklam engelleyicileri destekliyordu.

Yeni normallik

Bu iki oluşum, kullanıcıların dikkatini masaüstünden mobil tarayıcılara çevirmeyi başardı. Artık hepimiz hiç durmadan akıllı telefonlar kullanıyoruz.

Bu da masaüstü sitenizin şu anda hiç tıklanmıyor olmasının bir nedeni olabilir. Belki de siteniz kuş uçmaz kervan geçmez bir yer olmuştur.

Aslına bakarsanız Google bile bu problemi yaşıyor. Ve Google’dan bahsediyoruz, Tanrı aşkına!

Diğer oluşumlar ne yapıyor?

Bu esnada online içerik devleri, kendi internet sitelerini farelerin gemiyi o meşhur hikayedeki terk edişleri gibi bırakıp gidiyorlar. Vox, sosyal ağlara ve uygulamalara yayın yapmaya başladı bile, BuzzFeed’in “Web siteler olmadan nasıl olur?”u çözmeye çalışan bir iş geliştirme ekibi var.

YouTube’da videolarına büyük bir alan ayıran Vice’ın, Snapchat uygulamasında bir kanalı var. Aynı şekilde CNN, Comedy Central, ESPN, Cosmo ve Daily Mail Snapchat uygulamasında yayın yapmaya geçti. Aralıkta yazdığım gibi, Washington Post gönderilerinin %100’ünü Facebook’ta da yayınlayacağını duyurdu.

Kitle nerede ise, onlar omuz silkiyorlar.

Amerikan web sitesi Awl’un, bir yayıncının çarpıcı bir biçimde nasıl gelişeceğini sonuçlandırdığına şüphe yok: “Web siteleri, aradığınız şeyleri bilgisayarınızda ya da telefonunuzda bulmak için bir zamanlar daha iyi olan yöntemlerin artık gereksiz kalıntısı olmuş durumda” açıklamasında bulunuyor.

Güm! Şimdi, bundan gelir elde etmeye başlayın.

Andrew Pemberton

Furthr Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.