artwork

İnternet reklam harcamaları %27 oranında arttı

10 sene önce

0

Nielsen’in yayınladığı en son küresel raporuna göre 2013 yılının ilk yarısında, internet için yapılan reklam harcamaları %27 oranında arttı. Televizyon ve açıkhava da harcamalarda yükseliş gösteren diğer mecralar oldu.

İnternet reklamlarına yapılan harcama, bu yılın ilk yarısında en büyük sıçramasını gerçekleştirmiş oldu. Bu açıdan Nielsen’in son raporu, internet reklamına yapılan harcamanın ilk çeyrekte tek başına %26.3’lük bir yükseliş gerçekleştirdiğini söyleyerek bu trendi haber veren önceki raporların devamı niteliğinde.

Nielsen’in üç ayda bir sunduğu, yılın ilk çeyreğini ve ikinci çeyreğini kapsayan Global AdView Pulse raporuna ait rakamlar ayrıca televizyona yapılan harcamanın %4.2 oranında yükseliş yaşadığını gösteriyor. Televizyon, toplam reklam harcamalarında %57.6’ya tekabül ederek harcamalardaki baskın payını koruyor.

Açıkhava mecrasına yapılan harcamaysa yıllar sonucunda %5’lik bir yükselişe ulaşarak altı yılın toplam reklam harcamalarının %18.9’unu oluşturdu. Raporun kapsadığı bütün bölgelerde en çok harcamanın yapıldığı tek platform açıkhava oldu.

Televizyon haricinde, geleneksel medya platformları küçük düşüşler yaşadı. Yılın ilk yarısında gazete reklamlarına (%2), dergilere (%1.9) ve radyoya (%0.9) yapılan tüm harcamalarda düşüşler gözlendi.

Hedefi tutturmak açısından en zor platform sinemaydı. Latin Amerika dışında tüm bölgelerde sinema reklamlarına yapılan toplam harcamada %5.9 düşüş gözlemlendi.

Nielsen’in reklam çözümlerinin global başkanı Randall Beard raporla ilgili, “Televizyon reklamlarına hiçbir yavaşlama göstermeden yatırılan dolarlar ve internet harcamalarında gözlemlenen kayda değer yükseliş, reklamverenlerin platformlar aracılığıyla tüketicilere ulaşma fırsatlarını zekice maksimuma çıkardıklarını açıkça gösteriyor” sözlerini sarf ediyor ve ekliyor: “Mevcut tüm yollar aracılığıyla tüketiciyi reklama maruz bırakmak için tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını tanımak,  iletilmek istenen mesajın hedefi bulmasını amaçlayan iyi pazarlamacıların oyun planıdır.”

 

 

Senin için
Tümünü göster
IWC ve Lewis Hamilton, Tourbillon İçin İş Birliği Yapıyor

IWC ve Lewis Hamilton, Formula 1 Yarışlarından Esinlenen Bir Tourbillon...

Snapchat AR Kurumsal bölümünü kapatıyor

Snapchat, reklamverenlere AR araçları sağlama sözü vererek AR Kurumsal bölümünü...

Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...