İnternet ölçümünde bağımsız denetim

2014, IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması için köklü yeniliklerin yılı olarak başladı. Bu yenilikler arasında önemlilerden biri, araştırmanın kapsamını tüketici davranışları doğrultusunda geliştirecek olan multi-platform raporlama sistemi.

2014 yılı ilk çeyrek verilerinde kullanıma sunulması planlanan sistemde PC, mobil telefonlar ve tablet bilgisayarlar ayrı ayrı raporlanabilecek. Böylece Türkiye ABD, İngiltere ve Danimarka’yla birlikte dünyada multi-platform raporlama yapan 4 ülkeden biri olacak. Bunun öncesinde alt yapı çalışmaları tamamlanan kategorizasyon ve reklam satış ağları bazlı raporlama imkanı sunacak sistem de devreye alınacak.

Son olarak da dijital pazarlama sektörünün gelişimi için en önemli aşamalardan biri olarak gördüğümüz denetim hayata geçiyor. 2013 ortasında başlayan ve IAB Türkiye Teknik Kurulu ve Fiyat Komisyonu işbirliği ile yürütülen denetim firması seçim süreci, Ocak 2014’de sonuçlandı.

Birbirinden deneyimli 5 firmanın yaklaşımları değerlendirildi ve Yönetim Kurulu Deloitte’la çalışma kararı aldı. Bu kapsamda 2014 ilk çeyrek sonu itibarıyla İnternet Ölçümleme Araştırması Deloitte firmasının denetimine tabi olacak.

Böylece sektörümüz hem Türkiye’de ilk defa denetlenmekte olan bir veri sahibi olacak hem de itiraz sürecinin kısalmasıyla aylık raporları daha erken kullanma imkanına kavuşacak.

Söz konusu çalışmayla, hem sektörün tüm oyuncuları için hem de özellikle reklamverenler için büyük önem taşıdığını düşündüğümüz “bağımsız ve saygın bir denetleme kuruluşu tarafından denetlenmiş veri” ihtiyacı karşılanacak.

Bu sayede hali hazırda yürütmekte olduğumuz İnternet Ölçümleme Araştırması’nın da güvenilirliği ve kalitesi saygın bir bağımsız denetim kuruluşu tarafından kontrol edilmiş olacak. Bütün bu gelişmelerin sektörümüze hayırlar getirmesi dileklerimizle…

 

Dr. Mahmut Kurşun

IAB Türkiye Başkan Yardımcısı

@MahmutKursun

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mart 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.