Interbrand, 2017’nin en değerli markalarını seçti

Global marka danışmanlığı firması Interbrand, En İyi Global Markalar 2017 listesini yayınladı. Apple, Google ve Microsoft, en değerli ilk üç marka olarak taçlandırıldı.

Apple, Google ve Microsoft ilk üçte yer aldı.

Apple ve Google son beş yılda ilk iki sırada yer alırken, Microsoft bu sene dijital büyüme yakalayarak üçüncü sıraya yerleşmeyi başardı. Top 10’da yer alan diğer markalar Coca-Cola, Amazon, Samsung, Toyota, Facebook, Mercedes ve IBM oldu.

Interbrand’in global CEO’su Jez Frampton, bu sene teknolojiyi merkeze alan markaların listede, özellikle ilk 10’da, yükselişe geçtiğine dikkat çekti. Microsoft, Coca-Cola’yı yerinden ederek 3. sıraya yerleşti; Amazon, üç basamak yukarıya çıkarak 5. sıraya yerleşti; Samsung 6. sıraya yükseldi; Facebook da 15. sıradan ilk ona girmeyi başararak 8. sıraya yerleşti. İnterbrand’e göre ilk sırada yer alan bu markalar, “teknolojiden faydalanarak markanın değerini güçlendiren deneyimler yaratmayı öğrenen markalar.”

Bu yılın gelişen markalar listesinde ilk 5’te Facebook, Amazon, Adobe, Adidas ve Starbucks sıralandı. İlk 100’de yer alan markaların yarısından fazlası dört sektörden geliyor: otomotiv, teknoloji, finans hizmetleri ve tüketim ürünleri.

 

Kaynak: Fast Company

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.