artwork

Integral Ad Science Türkiye pazarında

7 ay önce

0

Bağımsız Ölçümleme ve Doğrulama Teknolojisi Integral Ad Science (IAS), Logaritma ile Türkiye pazarına girdi. 

Integral Ad Science, gelir açısından pazar lideri olan, küresel bir dijital reklam doğrulama şirketidir. Şirketin misyonu, dünyanın önde gelen markaları, yayıncıları ve platformları için dijital medya kalitesinde güven ve şeffaflık için küresel bir ölçüt olmaktır. 

Şirketin bulut tabanlı teknoloji platformu, eyleme dönüştürülebilir içgörüler sağlar ve masaüstü, mobil, bağlı TV (“CTV”) olmak üzere tüm cihazlarda, kanallarda ve formatlarda dijital reklamcılığın bağımsız olarak ölçülmesini ve doğrulanmasını sağlar.

Şirketin tescilli ve Medya Derecelendirme Konseyi (“MRC”) tarafından akredite edilmiş Quality Impressions® metriği, dijital reklamların bot yerine gerçek bir kişiye sunulduğunu, ekranın görünür kısmında, marka açısından “güvenli” (safe) ve “uygun” (suitable) sayfalarda ve doğru coğrafyada yayınlandığını doğrulamak için tasarlanmıştır.

IAS, pazarda hesap verebilirliği, şeffaflığı ve etkinliği artırmak için dijital reklam alıcıları ve satıcıları için bağımsız, güvenilir bir ortaktır. Şirket, reklamverenlerin reklam harcamalarını optimize etmelerine ve tüketici etkileşimini daha iyi ölçmelerine yardımcı olurken, yayıncıların envanter getirilerini ve gelirlerini iyileştirmelerine olanak tanır.

 

Integral Ad Science

IAS 2009 yılında kurulmuştur ve 2021 yılında halka arz olmuştur. Şirket merkezi New York’tadır. IAS 111 ülkede kullanılmakta olup, şimdi Türkiye dahil, 16 ülkedeki 19 ofisi ve 950’den fazla çalışanı ile Türkçe dahil 44 dilde içeriği anlamlandırarak çalışan bir teknolojiye sahip.

IAS; Google, YouTube, Facebook, TikTok, Twitter, LinkedIn ve 2023 itibarıyla başlayacağı duyurulan Netflix ile olduğu gibi, önde gelen medya şirketlerine ölçüm ve doğrulama teknolojilerinde, şirketlere özel, altyapı ve çözümler sunuyor.

Şirket, 2100’ün üzerinde global ve lokal reklam vereni, global 6 medya holdinginin tamamı, 9 binin üzerinde medya partneri ile tüm akredite Adserver’larla ve DSP’ler ile uyumlu olarak çalışarak günlük 600 milyarın üzerinde veri transferi gerçekleşmektedir. Bu geniş ve yaygın erişim ile yapay zekanın öğrenmesinin üzerine IAS’in akredite teknolojileri ile yayıncı, ajans ve reklam veren ile yaptığı iş birlikleri sayesinde IAS alanında lider.

Logaritma

Logaritma A.Ş., 20 yıllık reklam teknolojileri uzmanlığı ve hizmet tecrübesine sahip bir internet reklamcılık şirketidir.

Ekin İlyasoğlu

2002 yılında Türkiye’deki ilk uluslararası dijital reklam satış şirketi olarak Adlink Media AG (United Internet) şirketini Türkiye pazarına getirerek Ekin İlyasoğlu ve Fatih Muslu ortaklığında kurulmuştur. 

Kurulduğu gün itibarıyla global vizyona sahip olarak Alta Vista, Expedia, Tripadvisor, Emessenger gibi global markaların yanı sıra, Sahibinden.com, GittiGidiyor, Turkticaret.net, Kahkaha.com, Komikaze.net gibi dönemin önde gelen internet sitelerinin reklam satış şirketi olarak hizmet vererek, 2004 yılından beri dünyanın en saygın medya kuruluşlarından Financial Times’ın Türkiye ticari yetkilisidir.

Logaritma vizyonu itibarıyla dünyadaki internet reklam teknolojilerini takip eder ve Türkiye pazarına yeni teknolojileri satış ve servis altyapısı sunarak, münhasıran imzaladığı anlaşmalarıyla sunar. 

2005-2010 tarihleri arasında Real Media (Yahoo!) ve Click District ile Türkiye’de ilk tıklama (click) bazlı network reklam satışı ve long tail ile geniş network kavramlarını yerleştiren Real Time Bidding (RTB) teknolojileri ile performans reklamcılığının öncülüğünü yapmıştır. 

Porttakal.com çatısı altındaki 7 farklı portalla topluluk yaratma ve yönetimle yayıncılık ve Kahkaha AŞ ile logo-melodi mobil yatırımlarında bulunmuştur.

2010 yılında Türkiye’deki ilk Rich Media Adserver’ı, EyeWonder ile flash tabanlı görsel reklamcılığın tüm yayıncılar için kolaylaştıran ve reklam veren için de tek noktadan yayınlanma ve raporlanma imkanını sunarak, visibility kavramının raporlanmasıyla pazarı tanıştırmış;

2015 yılında Türkiye’deki ilk en yaygın medya planlama ajansı Adserver’ı olarak Digital Generations’ın satın alarak büyüttüğü ve NASDAQ’ta işlem gören MediaMind markası ile “viewability” ve “verification” ile güvenilir reklamcılığın teknolojik altyapısını Türkiye pazarına sunmuş;

2016 itibarıyla marka ismi ABD’li yatırımcıların Türkiye pazarına olan ilgisini çekmeyi başaran Logaritma sayesinde Türkçe’deki “Sezmek” kelimesinden türettiği Sizmek markasına geçmiş;

2019 yılında Sizmek, Amazon tarafından satın alınmıştır. 

INTEGRAL hala Sizmek by Amazon, Financial Times ve Intagral Ad Science Türkiye tek yetkili ofisi olarak satış ve servis hizmeti sunuyor, IAB Türkiye Yönetim Kurulu’nda görev alıyor.

Logaritma, 2007 yılında kurulan IAB Türkiye’nin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürüyor ve reklam teknolojileri (adtech) uzmanlığı çerçevesinde Ekin İlyasoğlu, 2 dönem Endüstri Standartları Komitesi yönetiminde bulunmuştur.

Logaritma ve IAS iş birliği

Logaritma AŞ Ortağı ve Genel Müdür Ekin İlyasoğlu konuya dair şöyle söyledi: “Dijital Medya Kalitesi (Digital Media Quality®) ve Reklam Doğrulama (Ad Verification) çözümlerini, global lider IAS ile Türk reklam sektörüne sunmaktan gurur duyuyoruz.

Sizmek by Amazon ve Financial Times ile global medya temsilciliklerine, dijital ekosistemin en önemli oyuncularından biri olan IAS’i de dahil ederek; IAS ile programatik reklamcılığın doğrulanması ve optimizasyonu için hizmet vereceğiz. Sektörün her daim yeni teknolojilerle gelişmesini ve genişlemesini desteklerken temiz reklamcılık konusunda Türkiye’de yeni adımlar atılmasını da desteklemiş olacağız.

20 yıl boyunca getirdiğimiz pek çok yenilikte olduğu gibi, Visibility, Viewability ve Verification kavramlarını da Türk reklam sektörü ile tanıştıran global teknolojileri pazara sunan bir ekip olarak IAS ile,

Reklamların gerçek kişiler tarafından güvenli ve uygun ortamlarda görüntülenmesi,

İçerik odaklı hedeflemenin etkinleştiği,

Tedarik yolu optimizasyonunun desteklendiği,

Her bir gösterimin reklamveren tarafından onaylandığı şekilde yayınlandığı ve

Detaylı raporlamalarla her bir gösterimi ölçümlemeyi hedefleyen bir teknoloji ile sektöre değer katacağımıza inanıyoruz.”

Csaba Szabo, Managing Director, EMEA, IAS’in pazarını genişletmesi üzerine şöyle diyor: “IAS, EMEA’daki global varlığının genişletildiğini duyurmaktan mutluluk duyar. EMEA genelinde programatik dijital reklamcılığın daha fazla doğrulanması ve optimizasyonu için markalardan talep görüyoruz. Dijital reklamcılık için bu pazarlardaki büyümemizin ölçeği, uluslararası genişlemeye yönelik tutkumuzu temsil ediyor. Bu pazarlara yatırım yapmak, en yüksek kalitede dijital reklam gösterimi arayan yerel markalar ve ajanslar ile bölgede giderek daha fazla faaliyet gösteren mevcut global müşterilerimiz için de büyük bir fırsat sunuyor. IAS’in yeni alanlarda büyüme stratejisini ilerletmek için deneyimli ekipler ve ortaklarla çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Joe Bell, Executive Director, Channel Partners & Strategy IAS, haberi şöyle paylaştı;IAS’in değerinin büyük bir kısmı, reklam verenlerimizin medya harcamalarına küresel bir bakış sağlamaktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden uluslararası genişleme için çok çalışıyoruz. Bu son haberimiz, bu stratejimizin bir parçası ve bunu Ekin İlyasoğlu (Türkiye) ve Andrzej Purchla (Polonya) ile ortaklaşa yürüttüğüm için çok memnunum.”