Instagram’ın kurucu ortakları Facebook’tan istifa etti

Instagram’ın kurucu ortakları Kevin Systrom ve Mike Krieger, sosyal medya mecrasından bugün itibarıyla ayrıldıklarını duyurdular. Facebook’un giderek Instagram’a daha bağımlı gelmesinin, bazı üst düzey görev değişikliklerinin ve Mark Zuckerberg’le zaman zaman yaşanan gerginliklerin bu kararın arkasında etkili olduğu söyleniyor.

Kevin Systrom ve Mike Krieger

 

Bilindiği üzere Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 2012 yılında Instagram’ı 1 milyar dolara satın almıştı. Satın almanın ardından Systrom ve Krieger şirkette çalışmaya devam ediyorlardı ama görünen o ki ortaklıkta yolun sonuna gelindi.

İstifaları hakkında konuşan Systrom ve Krieger, çok yakında başka projeler ile döneceklerinin sinyallerini verdi. Kevin Systrom, “Merakımızı ve yaratıcılığımızı yeniden keşfetmek için biraz zaman ayırmayı planlıyoruz. Yeni şeyler inşa etmek için geri adım atmamız gerekiyor. Bize neyin ilham verdiğini anlayıp dünyanın ihtiyaç duyduğu şeyle eşleştirmek… Yapmayı planladığımız şey bu.” dedi.

Instagram’ın şu anda dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı var. Bu satın alma tartışmasız Facebook’un en başarılı kazanımı. 2012’den beri büyümesi de büyük ölçüde Systrom ve Krieger’in vizyonunun bir ürünü. Facebook kaynaklarının ikili stratejik kullanımı ve Snapchat ile agresif bir şekilde rekabet etme isteğinin de katkılarını yadsımamak gerek.

Kurucu ortakların istifasının ardından konuşan Zuckerberg ise, “Kevin ve Mike olağanüstü liderlerdir ve Instagram onların birleşik yaratıcı yeteneklerini yansıtıyor. Geçtiğimiz altı yıl boyunca onlarla çok çalıştım ve gerçekten çok eğlendim. Onlar için en iyisini diliyorum ve sonrasında ne yapacaklarını görmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Kaynak: The Verge

Facebook ve Instagram, Influencer marketing’in sonu mu olacaklar?

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.