artwork

Instagram’dan YouTube’a rakip platform: IGTV

5 sene önce

0

Instagram, kullanıcıların bir dakikadan çok daha uzun videolar yükleyebileceği yeni bir platform olan IGTV lansmanı ile YouTube’un video tahtına göz dikmiş gibi görünüyor.

Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom tarafından düzenlenen bir etkinlikte tanıtılan uygulama, bir saatten uzun videolara ev sahipliği yapıyor. Kullanıcılar platforma ister bu özel uygulamadan ister Instagram’dan video yükleyebiliyorlar. Ve her şey mobil odaklı, yani videolar dikey modda.

Instagram’ın şimdiye kadar yaptığı açıklamalara göre, hizmet, Instagram’in mevcut video araçlarına eğlenceli bir ekleme yapıyor. En sevilecek bölüm ise videolara eklenecek bir buton ile her videoyu en başından seyretmek zorunda kalmayacak olmanız. Örneğin, videoda görmek istediğiniz şeyi kaçırdınız ve tekrar görmek için loop’u beklemek zorundasınız ama bu eklenecek butonlar beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Uygulama, uzun videolar yapmak isteyen Instagramcılar için bazı yeni çekici araçlara sahip. Birincisi, Instagram videolar için özel bir uygulama başlatıyor olmasına rağmen, indirmek istemeyenler de IGTV’e yüklenen videoları ana Instagram uygulamasından izleyebilir.

Bu, IGTV servisini ya Instagram merkezli bir izleyici kitlesini yabancılaştırmadan veya kendinizi yabancılaştırmadan kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Videolara, Öne Çıkarılan Hikayeler’in yanındaki bir düğmeyle profilinizden de erişilebiliyor.

İkincisi, diğer Instagram özelliklerine oldukça düzgün bir şekilde entegre edildi. Mesela, IGTV ile çekilen videolarda etiketler ve filtreler kullanılabilmesinin yanı sıra videolar mesajlar aracılığıyla da paylaşabiliyor. Hatta IGTV videoları bir Facebook sayfasına ve muhtemelen profiline bile aktarılabilecek.

Instagram, YouTube’un videolar üzerinde kurduğu egemenliği sarsmak istiyorsa, IGTV ile güçlü bir başlangıç yapıyor. Instagram, çoğunluğu gençlerden oluşan büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Yakın tarihli bir Pew çalışması, Instagram’ı kullanan gençlerin sayısının neredeyse YouTube’u kullananlar kadar yüksek olduğunu ortaya çıkardı. (sırasıyla yüzde 72 ve yüzde 85). Aynı çalışma, gençlerin yüzde 95’inin bir akıllı telefona eriştiğini ve yüzde 45’inin “neredeyse sürekli” olarak çevrimiçi olduğunu ve bu nedenle desteklerinin önemli olduğunu da ortaya çıkardı.

Instagram’ın ana şirketi olan Facebook, video içeriklerini geliştirmek için uyumlu bir çaba gösteriyor. Ayrıca, içerik oluşturucuların videolardan para kazanmalarına ve izleyicilere (tam anlamıyla) katılmalarına yeni yollar eklemeyi de planlıyor.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...