artwork

Instagram’da yapay zeka dönemi

6 ay önce

0

Instagram Restyle ve Backdrop özelliği duyurdu

Meta, düzenlediği Connect etkinliğinde bünyesinde barınan platformlar için birçok yeni özellik duyurdu. Bu özelliklerden birisi de Instagram’ın yeni yapay zeka özelliği oldu. “Restyle” adlı bu özellik sayesinde kullanıcılar fotoğraflarını yapay zeka ile düzenleyebiliyor.

“Restyle” adlı araç, süper güçlendirilmiş bir yapay zeka filtresine benziyor. Kullanıcıların mevcut fotoğraflarını farklı görünümlere dönüştürmelerini sağlıyor.

Şirket, “Oluşturmak istediğiniz görüntünün yeni görünümünü ve hissini tanımlamak için ‘sulu boya’ gibi bir tanımlayıcı veya ‘dergi ve gazetelerden kolaj, yırtık kenarlar’ gibi daha ayrıntılı bir komut yazmayı düşünün.” açıklamasını yaptı.

Şirket ayrıca yapay zeka destekli bir yeşil ekran özelliği olan “backdrop” adlı yeni bir aracın ön gösterimini yaptı.

Kullanıcılar “beni yüce bir aurora borealis’in önüne koy” gibi komutlar yazarak, ilgili arka plan uygulanmış görüntünün yeni bir versiyonunu oluşturabilecekler.

Şirket, restyle ve backdrop’un Instagram kullanıcılarına ne zaman sunulacağını söylemedi, ancak araçların “yakında” geleceğini söyledi.

Hem arka plan hem de yeniden biçimlendirme kullanılarak oluşturulan gönderilerin, “insanların bunları insan tarafından oluşturulan içerikle karıştırma olasılığını azaltmak için yapay zeka kullanımını” gösteren etiketlerle geleceğini de ekledi.

Meta, etiketlerin neye benzeyeceğini paylaşmadı, ancak “Meta AI tarafından oluşturulan görüntü” yazan bilgi ekranları daha önce Instagram’da görüldü.

Meta ayrıca Instagram’ın yanı sıra WhatsApp, Messenger ve Facebook Hikayeleri’nde de kullanılabilecek olan yeni yapay zeka tarafından oluşturulan çıkartmaları da gösterdi.

Bu özellik, kullanıcıların metin komutları aracılığıyla sohbetleri ve Hikayeleri için hızlı bir şekilde özel çıkartmalar oluşturmalarına olanak tanıyor. Meta, çıkartmaların “önümüzdeki ay içinde” şirketin uygulamalarının “belirli İngilizce dil kullanıcılarına” sunulacağını söyledi.