artwork

“İnsanlar hâlâ sektörümüzün bel kemiği”

2 yıl önce

0

Network başkanları, görevleri süresince yaratıcı bir kültürü nasıl besler ve sürdürür? Omnicom’un başkanı ve CEO’su, Cannes Lions’tan önce bu konuya yaklaşımını açıkladı.

Cannes Lions’da yaratıcılığı en son birlikte kutladığımızdan bu yana iki yıldan fazla süre geçtiğine inanmak zor.

Pandemi ilk başladığında, hızla uzaktan çalışmaya geçmek ve yaratıcı süreci yeniden düşünmek zorunda kalan insanlarımızın yaratıcılığından çok ilham almıştım. Yüz yüze toplantılar, yerini hızla Teams görüşmelerine bıraktı ve sorular şuna benzer hale geldi: Çekim için yüz yüze olamadığımız bir müşteri için nasıl reklam yapabiliriz? Bir müşteriyle fiziksel olarak aynı odada olmadığımızda nasıl unutulmaz bir konkura imza atabiliriz? Bu kısıtlamalar, dikkate değer sonuçlar veren yenilikçi, yaratıcı çözümlerle sonuçlandı.

Tüm engellere rağmen yaratıcılığımızın gücü değişmedi ve dijitale geçiş hızlandırıldığında, veriye dayalı içgörülerin körüklediği yaratıcı fikirlerin sonucu hiç bu kadar büyük olmamıştı. Zaten bildiğimiz bir şeyi kanıtladı; yaratıcılık artık reklam kampanyaları veya geleneksel “yaratıcı” disiplinlerle sınırlı değil. Yaratıcılık, tüm marka deneyimi boyunca bir rol oynuyor.

Sıra dışı yaratıcılık da müşteriler için olağanüstü sonuçlar doğurur. Daha akılda kalıcıdır, daha uzun ömürlüdür, daha az medya harcaması gerektirir ve kültür üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu, olağanüstü yaratıcılığın, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye katkıda bulunduğu kâr amacı gütmeyen çalışmalarımız için de geçerlidir.

Omnicom, yaratıcılar tarafından kuruldu ve DNA’mızın bir parçası. Bu nedenle yetenek ve dünya standartlarında ajans markalarımıza yatırım yapmak oldukça önemli. Her zaman sektördeki en iyi yaratıcı yetenekleri çekmeye ve elde tutmaya odaklandık. Günümüzde insanlar geçmişe değil, geleceğe odaklanan bir kültürün parçası olmak istiyor ve esnek, modern, çeşitli, kapsayıcı, iş birlikçi, saygılı ve pozitiflik yüklü bir çalışma ortamı bekliyor. Bu, özellikle yetenek rekabetinin güçlü olduğu bugünlerde daha belirgin. Geçtiğimiz yıl içinde öğrenme ve kariyer geliştirme programlarına yaptığımız yatırımları genişlettik; COVID-19 sonrası dönem için uygulanan çevik ve esnek çalışma düzenlemeleri, rekabetçi faydalar ve tazminat programları sağlandı.

Tüm disiplinlerdeki ajanslarımız; yaratıcılığı, beslenmesi ve sürdürülmesi gereken temel bir varlık olarak görüyor. Satın alabileceğiniz bir şey değil. Organizasyon genelindeki liderliğimiz, yaratıcılığın önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor; sadece yazılı olarak değil, her gün yaşayarak gösteriyor.

Kültürün, haftanın her günü kahvaltıda strateji “yiyeceğine” kesinlikle inanıyorum. Güçlü yaratıcılık, esneklik ve empati kültürümüz; çalışanlarımız, müşterilerimiz ve topluluklarımız için yaptığımız her şeyi destekler. Kültürümüze yatırım yaptığımızda daha fazla yeni iş, müşteriler için daha iyi sonuçlar ve daha fazla altın Lions kazanmanın yolunu açacak yaratıcılığa yatırım yapıyoruz. Bu nedenle aradan geçen süreye rağmen, insanlar ve onların yaratıcılıkları hâlâ sektörümüzün bel kemiğidir. Dünyanın dört bir yanından gelen en iyi çalışmalardan bir kez daha ilham aldığım ve arkasındaki ekipleri şahsen tebrik ettiğim için mutluyum. Cannes’a yapılan geziyi değerli kılan şey budur.

John Wren

Omnicom Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlanmıştır.