artwork

İngiltere’de plastik çatal, bıçak ve tabaklar yasaklanıyor

1 yıl önce

0

İngiltere’de çevre kirliliğini azaltmak amacıyla plastik çatal, bıçak ve tabak gibi tek kullanımlık ürünlerin yasaklanacağı bildirildi

İngiltere’de Çevre, Gıda ve Kırsal İşleri Bakanlığı, tek kullanımlık plastik çatal, bıçak, tabak ve tepsilerin kullanımının yasaklanması kararını onayladı.

Ancak söz konusu uygulama, süpermarketler veya mağazalarda bulunan ürünleri kapsamayacak.

İngiltere Çevre Bakanı Therese Coffey’in gelecek günlerde yasağın ne zaman yürürlüğe gireceğine ilişkin açıklama yapması öngörülüyor.

Resmi verilere göre İngiltere’de her yıl 1,1 milyar tek kullanımlık tabak ve 4 milyardan fazla çatal ve bıçak kullanılıyor.

Plastik atıklar doğada çözünmüyor, uzun yıllar boyunca toprağı ve suyu kirletiyor.

İngiltere’de kişi başına her yıl ortalama 18 adet tek kullanımlık plastik tabak ve 37 adet plastik çatal bıçak kullanılıyor.

DEFRA’ya göre bunların sadece yüzde 10’u geri dönüştürülüyor.

İngiltere’nin geri dönüştürülmeyen plastik atıklarını diğer ülkelere ihraç etmesi yoğun tartışmalara neden olan bir konu.

DEFRA uygulamalarını incelemek üzere Avam Kamarası tarafından görevlendirilen Çevre ve Gıda Komitesi (EFRA) plastik atık yönetimi sorununun çözümünü geçen yıl düzenlediği panellerle tartışmıştı.

Bakan Coffey, “Bu sorunu doğrudan çözmek için harekete geçmeye kararlıyım. Son yıllarda zaten büyük adımlar attık – ancak daha yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz ve halkın çağrılarına bir kez daha kulak verdik” dedi. Coffey, yasağın gelecek nesiller için doğal çevreyi korumakta etkili olacağını belirtti.

İngiltere tek kullanımlık plastik pipetler, karıştırıcılar ve kulak çöplerini 2020’de yasaklamıştı.