artwork

İngiltere’de bir markanın ürünlerinde daha at eti bulundu

10 sene önce

0

İngiltere’de geçtiğimiz günlerde Burger King, Tesco ve Asda ürünlerinde at eti bulunmasının ardından bir markanın ürününde daha at etine rastlanıldı. Avrupa çapında dondurulmuş gıda hizmeti veren Findus markasının lazanya ürününde at eti bulundu.

At eti skandalı, Findus’un Fransız et tedarikçisi Comigel‘in bazı ürün özellikleriyle içindekiler kısmının uyuşmadığını açıklamasıyla gün yüzüne çıktı. Bu açıklamadan sonra Findus markasının ürünlerinde at etine veya bu tür et DNA’sına rastlanıldığı anlaşıldı. Bugüne kadar çıkan at eti skandallarının merkezinde, İrlandalı et tedarikçisi Silvercrest yer alıyordu. Ancak Comigel’in açıklaması, ilk kez Avrupa kıtası genelinde bir skandalın ortaya çıkmasını sağlamış oldu.

Geçtiğimiz günlerde bu tür bir skandala adı karışan Tesco, olaydan kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada ürünlerinin bu tür bir skandala karıştığına dair bir kanıtın olmadığı ifade etmiş ama daha sonra söz konusu ürünü piyasadan çekmişti. Findus ise Tesco’ya benzer bir hareketle 320, 360 ve 500 gramlık lazanya ürünlerini piyasadan kaldırdı.

Tesco, adı at eti skandalına karışan ilk marka oldu. Markanın hamburger köftelerinde yapılan testler sonucunda at eti bulunmuştu. Burger King ve Asda ürünlerinde de benzer sonuçlara ulaşılmıştı.