İngilizlerin Brexit reaksiyonu

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı, ülkenin reklam endüstrisinin önemli isimlerinde şok etkisi yarattı ama yine de umutsuzluğa düşmüyorlar.

 

Martin Sorrell – WPP CEO’su

Büyük hayal kırıklığına uğradım ama seçmenler son sözü söyledi. Ortaya çıkan dikkate değer belirsizlik, açıkça görülüyor ki karar oluşturma sürecini yavaşlatacak ve eylemden caydıracak. En hafif deyimiyle, haberler iyi değil. Bununla birlikte, bu zor durum karşısında mevzilenmeli ve elimizden geleni yapmalıyız. WPP’nin ilk 10 pazarı Batı Avrupa’da ve varlığımızı burada daha da güçlendirmeliyiz. Bu durum sadece stratejimizi uygulamanın öneminin altını çiziyor: Hızlı büyüyen pazarlar (BRIC ülkeleri ve Gelecek 11), dijital, data ve yataylık. Bu da, ironik bir şekilde insanlarımızın birlikte çalışmalarını sağlamak demek, ayrı ayrı değil!

 

Michael Roth – Interpublic Group CEO’su

Bu karar kısa vadede pazarda dalgalanmaya sebep olacak, buna hiç şüphe yok. Ama müşterilerimiz için İngiltere önemli bir pazar ve biz kendi şirketimizle ve diğerleriyle birlikte bu yeni dünyaya ayak uydurmanın yolunu bulacağız. Uzun vadede de, açık ticaret bir öncelik olarak kaldığı sürece pazarlar normalleşmeli ve bizim odaklandığımız zaman çizelgesi de bu: Uzun vade…

 

 

Cilla Snowball – Abbott Mead Vickers BBDO Grup Başkanı ve Genel Başkan

Deprem etkisi yaratan böyle bir karar sakinlikle karşılanmalı, histerik bir tepkiyle değil. Ve bizler de ciddi ve işbirlikçi şekilde cevap vermeliyiz; gerginliği, kızgınlığı ve nefreti körükler şekilde değil. Canlı, kreatif bir ekonominin içinde çalışan güçlü bir endüstriyiz. Önümüzdeki ekonomik dengesizlik ve belirsizlik ne durumda olursa olsun – ki kesinlikle çok engebeli olacak – endüstrimizde, network’lerimizde ve ajanslarımızda liderliğimizi korumak ve geliştirmek için çabalayacağız. Referandumun İngiltere içinde ortaya çıkardığı derin dönem ve coğrafya bölünmesine çok dikkat edilmeli ama endüstri ve organizasyonlarımız içindeki amaç birliği azalmayacak.

 

Jerry Buhlmann – Dentsu Aegis Network CEO’su

Referandum sonucu, işimiz ve endüstrimiz için sürpriz oldu. Kısa vadede İngiltere’de ekonomik bir belirsizlik olacak gibi duruyor ve bu ekonomik adaptasyonlar İngiltere’nin esnek finans sistemiyle desteklenir. Şimdi bizim için önemli olan, ekonomik ve politik istikrara odaklanmak. Olumlu ticaret anlaşmalarında uzlaşan, önemli uluslararası kurumlarla ilişkilerini güçlendiren ve ülkeyi bir araya getiren güçlü liderlikler buna öncülük edecek. Global bir kurum olarak güçlü bir İngiltere operasyonumuz var ve bu bizim için çok önemli olmakla birlikte global gelirimizin sadece %6’sını oluşturuyor. İşimizin bu sonuçtan hem İngiltere hem global açıdan etkilenmesini beklemiyoruz.

 

Jenny Biggam – The7stars Kurucu Ortağı

Brexit için oy vermiş olanlar için bile sürpriz bir sonuç oldu bu. Bence İngiltere reklam pazarına etkisini tahmin etmek için henüz çok erken ama şu da çok açık: Brexit artık sadece politik bir sorun değil, aynı zamanda ekonomik bir endişe. Önümüzdeki haftalarda finans alanında yaşanacak karmaşa kaçınılmaz ve reklam endüstrisini genel ekonomiden ayıramayız; müşterilerimizin hisse senedi fiyatları darbe aldı ve bu da reklam bütçeleri açısından iyiye işaret değil. Bu global global iş ve zayıflamış pound açısından da geçerli. Reklam sektörü istikrarlı bir ekonomiye ihtiyaç duyar çünkü reklam harcaması tüketicinin harcama gücüyle tetiklenir. Kısa vadede Euro 2016’nın reklam harcamasını destekleyeceğini düşünüyorum. Uzun vadede ise istikrarı ve durgunluktan kaçınmak için politikacıların ve iş dünyasının daha yakın bir biçimde iş birliği yapmasını umut ediyorum.

 

 Sarah Golding – CHI&Partners Başkanı

Endüstrimizdeki kimsenin istemediği bir sonuç bu. Büyük bir konkuru kaybettik. Ama ne zaman bir konkuru kaybetsek tekrar oraya çıkmak ve başarılı bir gelecek için savaşmak zorunda olduğumuzu biliriz. Bugün kızgın, korkmuş ve şüpheli olabiliriz. Ama diğer hafta, hem endüstrimizin hem ülkemizin geleceğini heyecanlı kılmak için hepimiz inanılmaz yaratıcılıktaki zekalarımızı kullanmalıyız. Cannes bizim endüstrimizin gerçek anlamda global olarak saygı gördüğünü gösteriyor, o yüzden ufkumuzu değiştirelim ve sadece Avrupa’ya bir çıkış kapısı olmaktansa mükemmelliğin global merkezi olalım.

 

Chris Hirst – Havas Kreatif Grup’un Avrupa Başkanı

Ben Avrupa Birliği’ni terk etmeyi desteklemedim ama sonucun sürprizliğine rağmen bunun bir felaket olacağı yönündeki tahminlere de katılmıyorum. İngiltere yaratıcı yeteneği ve yaratıcı endüstrileriyle dünyaya liderlik etmeye devam edecek. Esas olan şeyler hala aynı. Tartışmak ve plan yapmak için çok şey olacak ama bunu yaparken yetenek, güç ve global etkimizi de gözden kaçırmayalım.

 

 

Mark Lund – McCann Worldgroup İngiltere Başkanı

Beklenen sonuç değil ve iş dünyasının en çok istediği sonuç da değil. Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecindeki iki yıl pek çok tartışma ve belirsizlikle dolu olacak. Bunlar olurken sadece iyi olduğumuz şeyleri yapmaya devam etmeliyiz. McCann Worldgroup İngiltere olarak muhteşem bir global ağın parçasıyız, başarımız her gün müşterilerimiz için yaptığımız harika işlere ve onların bize yönetmemiz için emanet ettiği harika markalara dayanıyor. Eğer bunu yapmaya devam edersek etrafımızda olup bitenden etkilenmeden büyümeye devam ederiz.

 

 

James Murphy – Adam&Eve/DDB Başkanı

Oldukça enerjik ve girişimci, her zaman kendisinden üsttekilerle aşık atan bir endüstride çalışıyoruz. Kısa vadede birtakım sorunlar olacaktır ama aynı zamanda pek çok fırsat da olacaktır. Her şeyden önemlisi de, endüstrimiz bu fırsatları değerlendirmede gayet başarılıdır.

 

 

 

Andrew Dimitriou – Y&R Avrupa Başkanı

Birleşik Krallık Bayrağı, uzun bir zamandır özgünlük ve himayenin sembolü. Her yerde müşterek gurur ve güvenin tanıdık bir işareti. İngiltere’nin kendisi de politik, ekonomik ve yaratıcı gücün bir sembolü olarak duruyor. Ama bugün milliyetçilik, milleti hezimete uğrattı. Ego, mantığa baskın çıktı. Kısa vadede, soyutlama taraftarı düşünce, uzun vadeli yaratıcılık ve işbirliğine karşı kazandı. Doğası gereği bir zamanlar son derece yenilikçi olan bir ulus, şeref konuğu olarak bulunduğu global masada yerini kaybedecek. Bunun etkisi Büyük Britanya markasına büyük olacak ve İngiliz markaları da doğal olarak bu olumsuz etkiden payını alacak.

 

“İngiltere reklam pazarına etkisini tahmin etmek için henüz çok erken ama şu da çok açık: Brexit artık sadece politik bir sorun değil, aynı zamanda ekonomik bir endişe.”

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2016 sayısında yayınlanmıştır.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.