Influencer’lar ve siyaset

iKala CEO’su ve Kurucu Ortağı Sega Chang, influencer’ların siyasi ve sosyal mesajları yaymak ve büyük etki yaratmak için görevlendirildiğini anlatıyor.

Tayvan’daki Ocak 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, Başkan Tsai Ing-wen eşi benzeri görülmemiş bir şey yaptı: Son derece popüler 20 influencer’ı Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde bir gece geçirmeye davet etti, videoları çekildi ve sosyal profilleri aracılığıyla paylaşıldı. Ayrıca Tayvanlı aksanı becerilerini sergilemek, mukbang’lara (çevrimiçi yemek videoları) katılmak ve hatta seyahatlerini tartışmak için bile popüler influencer’larla birlikte bir dizi neşeli YouTube videosunda yer aldı.

Politikacılar ve siyasi partiler daha genç kitlelere ulaşmaya ve onlara hitap etmeye çalışırken, bu tür çabalar yeni bir pr dalgasının bir parçasıdır. Nisan 2020’de Tsai, Twitter’da 1 milyon takipçiye ulaşması onun için bir dönüm noktasıydı.

Singapur’da Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Su Kaynakları Bakanlığı, bütçe süreçleri ve iklim değişikliği girişimleri hakkında farkındalığı artırmak için rutin olarak influencer’ları kullanıyor. 2020 ABD seçimlerindeki siyasi adaylar, genç seçmenleri kazanmak için de yine influencer’ları kullandı.

Yeni bir sosyal influencer paradigması

Politikanın ötesinde, daha önce influencer pazarlamasının gücünü görmezden gelen sektörler artık bu yaklaşıma ciddi ilgi göstermeye başlıyor. Bir New York City hastanesi veya Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi, daha fazla gence test yapılmasını sağlamak için devam eden COVID-19 Test ve İzleme kampanyalarını desteklemek adına influencer stratejisini kullandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bile bilgi yaymak ve insanlara pandemi sırasında nasıl güvende kalacakları konusunda tavsiyelerde bulunmak için bir influencer’ın yardımına başvurdu.

Pandemi sırasında evde sıkışıp kalan birçok insan, zamanlarının çoğunu internette ve özellikle sosyal medyada geçiriyor. Aslında, Sharablee’den yapılan bir araştırma, karantina döneminde sponsorlu gönderilere katılımın arttığını ve etkileşimlerin Temmuz 2020’de 57 milyona ulaştığını, yani Mart 2020’deki sayının yaklaşık beş katı olduğunu gösterdi. Her türden işletme buna uyum sağlıyor. Takumi tarafından hazırlanan bir rapora göre; ankete katılan pazarlamacıların yüzde 73’ü; özellikle perakende (% 79) ve imalat (% 75) alanlarında artan harcamalarla, influencer pazarlamaya daha fazla kaynak ayırdı.

Influencer pazarlaması, pandemiden önce bu yöntemi düşünmemiş olan markalar için bile hızla pazarlama karmasının önemli bir parçası haline geliyordu. Popüler influencer’lardan, botlardan, sahte takipçilere kadar birçok yanlış adıma rağmen, 18 ile 35 yaş arasındaki tüketiciler, güvenilir influencer’lar arama eğilimindeler. Edelman’ın 2019 yılında yaptığı bir araştırma, tüketicilerin yüzde 63’ünün, influencer’ların markalar hakkında söylediklerine, markanın reklamlarına güvendiğinden daha fazla güvendiğini ortaya çıkardı. Konu influencer’lara güvenmek olduğunda, insanların nicelikten çok niteliğe önem vermesi nedeniyle takipçilerinin sayısının o kadar da önemli olmadığı anlaşılıyor.

Tüm bunlar, influencer topluluğu için iyi haberler olsa da, hâlâ yükselen bir trend için en iyi uygulamalar hakkında soruları gündeme getiriyor.

Başarı için en iyi uygulamalar

Ikala, birden fazla mikro influencer kullanmanın, sadece bu pazarlama biçimini benimseyen işletmeler ve sektörler için en iyi sonucu verdiğini buldu. Tanınmış ünlü influencer’ların aksine, bu mikro influencer’lar; ister müşteri, ister çalışan veya topluluk içindeki kişiler olsun, harika hikaye anlatıcılarıdır. Daha yüksek katılım oranları sağlar ve genellikle güven oluşturmada daha iyidir.

Örneğin, Biden-Harris kampanyası hemşireleri, öğretmenleri, temel çalışanları, kamyon şoförlerini ve babaları sosyal medyada yaklaşık 15.000 Instagram Hikayesi yayınlamak için kullanarak toplamda %305 daha yüksek tıklama oranı; Facebook’ta ise yüzde 1600 gibi geleneksel ünlü influencer’lardan daha yüksek katılım oranı elde etti. 

Son olarak, hiçbir şeyin bir kampanyayı, orijinal olmayan ve samimiyetsiz içerik gibi mahvetmediğini hatırlamak önemlidir. Tüketicilerin, dürüst olmaya ve ürünlere gerekirse olumsuz yorumlarda da bulunmaya istekli olan influencerları arayıp takip ettiğini biliyoruz; bu da markaların, kitlelerinin ve kişisel değerlerinin; ürünün, hizmetin veya ürününkiyle iyi bir şekilde eşleşmesini sağlamak için etkileşimde bulunmadan önce influencer’ları kapsamlı bir şekilde araştırmasını önemli kılıyor.

Sega Chang

iKala CEO’su ve Kurucu Ortağı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.