Influencer’lar ünlülere göre tüketiciye daha inandırıcı geliyor

MPR Ajans Başkanı Meral Saçkan, influencer’ların ünlülere göre tüketiciye daha inandırıcı geldiğini belirtti.

Türkiye’de influencer&ünlüler ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Markalar ünlü iş birliklerine sıcak bakıyorlar ama bütçe her zaman bir handikap. Yapılan yatırımın karşılığını görmek istiyorlar ve influencer dünyasında bu ölçümlenmesi kolay bir süreç değil. Çok niş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, o kitlenin takip ettiği bir etki sahibi ile çalışmak hedefler ve bütçe anlamında faydaya dönüşüyor. Micro-influencer’ların öne çıkmasında da bu etkili oldu. 

Influencer’lar ve ünlülerle çalışırken ne gibi problemler yaşıyorsunuz? Bu problemlerin krizlere dönüştüğü noktalarda nasıl bir strateji izlediniz?

Markanın çıkmasını istediği içerik ve etki sahibinin yayımlamak istediği içerik arasında ne kadar büyük bir fark varsa süreç o kadar krize açık oluyor. İletişim danışmanı olarak bizim görevimiz doğru içeriği, doğru etki sahibiyle buluşturmak ve doğru zamanda paylaşılmasını sağlamak. Bu problemler krize dönüşmeden çözmek ise öncelikli görevimiz.

Markalar, influencer’lara, ünlülere yer vermek kadar rahat yaklaşıyorlar mı? Doğru markayla doğru influencer nasıl eşleşiyor?

Etki sahiplerinin tüketiciye daha inandırıcı geldiği bir gerçek, yeni bir şey de değil üstelik. Dijitalleşmeyle beraber ortaya çıkan “influencer marketing” kavramı da bunun devamı. Marka kendini dijital dünyaya ne kadar adapte edebilmişse dijital projeler de o kadar etkili oluyor. Bunun yanı sıra markanın hedef kitlesini ve ihtiyaçlarını doğru okumak gerekiyor. Bir senelik hazırladığımız stratejik iletişim planları sadece geleneksel medya için değil, dijital mecralar için de bizlere yol gösterici oluyor. Doğru bir strateji, doğru iş birliklerini beraberinde getiriyor.

Botların devreye girmesi ve sahte takipçilerin çoğalması ile gerçek influencer’lar arasında nasıl bir ilişki var? Influencer’lar nasıl fark yaratabilir?

Botların devreye girmesi bir etki sahibi enflasyonu yaratıyor. Fakat kısa sürede organik büyüyenler diğerlerinden sıyrılmayı başarıyor. Profillerin etkileşimleri kadar içerikleri ve görselleri de önemli bizim için. Influencer’lar; yaptıkları marka iş birlikleri, diğer influencer iş birlikleri ve katıldıkları etkinliklerle kendilerini kısa sürede kanıtlamayı başarıyorlar. Bu sebeple markalar tek seferlik değil, uzun süreli iş birliklerine sıcak bakıyor.

MPR Ajans Başkanı

Meral Saçkan

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.