artwork

Influencer, yeşil aklama karşıtı filmde yalanlarına devam edemedi

9 ay önce

0

Film, influencer’lara bazen petrol şirketleri tarafından yanlış bilgiyi yaymaları için nasıl ödeme yapıldığını vurguluyor. Aktivist grup Glimpse, bir kadının çevrim içi kitlesine yeşil aklama yaparken ağzından petrol geldiği parodi filmiyle, insanları petrol şirketleri tarafından gizlice para ödenen influencer’ları takip etmeyi bırakmaya çağırıyor.

“Unfollow a greenwasher” 3 Ağustos’ta yayına girdi. Anomaly London’dan iki yaratıcı tarafından tasarlanan çalışma, Glimpse’in genç yaratıcıları çevreye zarar veren müşterileri reddetmeye ve yaratıcı enerjilerini sürdürülebilir alternatiflere odaklamaya ikna etmeyi hedefleyen kampanyası Inside Job’un bir parçası.

60 saniyelik video, güler yüzlü bir kadın olan Sally’nin izleyicileri coşkulu bir şekilde karşılamasıyla başlıyor. “Sally Wanders the World‘e tekrar hoş geldiniz” diyor ve takipçilerine geçen haftaki “Maldivler’den neden bir hafta erken ayrıldım?” videosuna olan destekleri için teşekkür ediyor. Yeni bölümde ise biraz petrol kusmadan önce “Shell ile çok heyecan verici bir geziye çıkacağını” açıklıyor.

İzleyicilerine “Ne düşündüğünüzü biliyorum ama o kadar da kötü değiller. Harcamalarının yüzde on ikisi aslında yenilenebilir enerjiye gidiyor.” diye ekliyor ve biraz daha petrol sızıntısı geliyor. “Aslında sadece %5,” diye idare etmeye çalışıyor. “Gerçekten deniyorlar…” diye ısrar ederken videoyu bitirmek zorunda kalıyor.

“Petrol şirketleri, kirli işlerini çevreci göstermek için influencer’lara para ödüyor.” ve “Gezegeni koruyun, yeşil aklama yapanları takip etmeyi bırakın.” metinleriyle de Glimpse, konunun altını çiziyor.

Yaratıcılar Lara Baxter ve Alice Goodrich şunları söyledi: “Glimpse’in, ‘büyük petrol’ şirketleri tarafından influencer’lara yeşil aklama için nasıl para ödendiğini vurgulayan brief’i gerçekten ilgimizi çekti. Bu, aklımıza gelmeyen bir şeydi ve bunun gerçekten yaşandığına inanamadık.

Petrol ve gaz şirketleri, pazarlama konusunda daha akıllı ve kurnaz hale geliyor; influencer’ların daha çok güven duyulma olasılığının farkındalar, bu nedenle insanların eğlenceli bir şekilde bilgi edinmelerine yardımcı olma fırsatı bizi heyecanlandırdı.

Sally fikri de buradan doğdu. Klasik influencer tiplemeleriyle insanları şok edecek ve dikkatlerini çekecek bir film yaratmak istedik. Konsepti oluşturup senaryoyu yazdıktan sonra bir grup arkadaşımızı bir araya getirdik, çok eğlenceli bir süreçti ve de kirli…” 😀


Künye
Ajans: Anomaly London
Yaratıcılar: Lara Baxter ve Alice Goodrich
Yönetmenler: Carys Thomas ve Thorbjorn Kragh
Yaratıcı Yönetmen: Nikki Lindman

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...