Facebook ve Instagram Influencer marketing’in sonu mu olacaklar?

Facebook ve Instagram’ın markalı içerik özelliğini devreye almasıyla işler şeffaflaştı. Peki influencer marketing’in kuralları yeniden mi yazılıyor? Yoksa bu, influencer’lar için sonun başlangıcı mı?

Yakın zamanda Facebook ve Instagram’ın markalı içeriklerin görünürlüğü konusunda yaptığı güncelleme de influencer’ların paylaşımlarından para alıp almadığını daha net ortaya koyuyor. Bu şeffaflığın ise, influencer’ların organikliğini ve güvenilirliğini zedeleyeceği konusunda endişeler olmakla beraber, markalar için de ölçümleme kolaylığı getireceği düşünülüyor.

Özellikle Facebook’un markalı içeriklerin paylaşımı konusunda yaptığı son güncellemenin, markaların influencer’lar yerine ünlüleri tercih etmesine neden olacağına yönelik de birtakım endişeler var. Şöyle ki, Facebook artık markalı içeriklerin daha görünür hale gelmesini ve markaların istatistiklere erişimini sağlamak için paylaşımın marka tarafından da onaylanmasını isteyecek. Markanın onaylamaması halinde paylaşımın erişimi azalırken; onaylaması için de ödeme yapması gerekecek. Bu durumun da markalar için markalı içerik paylaşımını daha pahalı hale getireceği ortaya çıkıyor.

Influencer marketing şirketi Crowdtap CEO’su Matt Britton’a göre “Artık organik erişim önemli değil, influencer marketing eskisi gibi olmayacak. Facebook’ta takipçi sayısı önemini yitiriyor. Markalar çok takipçisi olan 20 influencer yerine TV reklamlarında olduğu gibi herkes tarafından takip edilen celebrity’lere yönelebilir.” Britton’ın bu konuda yaptığı en iddialı yorum ise Facebook’un influencer marketing’in kökünü kurutacağı yönünde.

January Digital’ın Kıdemli Strateji Direktörü Megan Jones da Facebook’ta takipçi rakamlarının önemini yitireceği konusuna katılıyor ve medya kontrolünün artık marka tarafında olduğuna dikkat çekiyor. Jones’a göre bundan sonra markalarla çalışmak isteyen influencer’ların içeriklerinin kalitesi takipçi sayısından daha çok önem kazanacak. İstatistiklerin paylaşılabilir hale gelmesi markayı güçlendirirken işin algoritmalara dönüşmesini influencer’lığın doğasına aykırı olduğu için influencer açısından kaygılandıran bir tablo oluştursa da içeriğiyle gerçekten etkili influencer’ı ayrıştırmanın da önemli bir yolu. Unite.Ad Kurucusu Arman Acar bu özelliğin influencer’ları daha öne çıkarabileceğini şu sözlerle dile getiriyor: “Facebook gibi içeriğin milyarlarca aktığı bir mecrada bile boost seçeneğine influencer’ın ekleniyor olması aslında süreç içerisinde hangi influencer’ların hak ettiğine hatta hayatta kalacağını belirleyecektir.”

Yeni yeni hayata geçirilen bu özelliklerin influencer marketing kurallarını yeniden yazıp yazmayacağını zaman gösterecek. Ama görünen o ki her ne kadar algoritmalar atağa geçse de tüketiciye dokunmayı başaran içerikler kazançlı çıkmaya devam edecek.


 

“Influencer’ın hatırı kaç yıl sürer?” konusuyla ilgili diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Eylül 2017 sayısında yayımlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.