Influencer marketing’in beyaz listeleri

Amplify’dan Bexy Cameron, riskli bir alan olan influencer marketing’in gücünü aslında bu risklerden ve özgünlüğünden aldığını söylüyor.

Markalar aynı anda hem gerçek insanlarla çalışacaklarını ve hem de onların tüm hedef kitlelerine damga vuracaklarını varsayamazlar. Influencer marketing, günün sevgilisi gibi bir his veriyor. Ama son zamanlarda yaşanan krizlerden sonra bazı markalar korkuyor. İlk olarak, YouTube’un kralı PewDiePie, yahudi aleyhine şakalar yapmaya başladığında kendi başını yaktı. CoverGirl’ün ilk erkek temsilcisi olan James Charles, yaklaşan Afrika seyahati öncesinde Ebola kapmakla ilgili şaka yapınca epey tepki toplamıştı.

Böyle utandırıcı gaflardan sonra pazarlamacılarının endişelenmeye başlaması kaçınılmaz. Bu da bu riski hafifletmek amacıyla bazı influencer ajanslarının çaresiz bir girişimle müşterilerine en temiz influencer’ları listeleyen “beyaz liste” sistemi önermeye başlamasını açıklıyor. Bu ayıklama metodu bazı boşboğaz influencer’lara karşı mantıklı bir önlem olarak görülebilir. Ancak, gerçek şu ki asıl etki sahibi influencer’lar ve takipçileri genelde ayıklanmış temiz kesimden uzak oluyor. Aksi şekilde davranmak influencer stratejisinin kalbinde olan özgünlüğe zarar vermekten başka bir şey olmayacaktır.

James Charles CoverGirl ile iş birliği yaptığında büyük yankı uyandırdı. Charles ile yapılan anlaşma CoverGirl’ün o yılki en önemli olayıydı. Charles’ın trademark’ının aykırılığı markaya anlık görünürlük ve ulaşması zor kitle tarafından güvenilirlik getirdi. Ama birisi CoverGirl’e Charles’ın incelik ve diplomasi bilmesiyle bilinmeyen bir yaş grubunda olduğunu söylemedi mi? Markanın şimdi yanlış konuşma karşısında geri çekilmesi belirli bir saflık düzeyini ortaya çıkarıyor.

Tüketicilerin influencer’lara güvenme sebebi onların markalar değil gerçek insanlar olmasıdır. Infuencer marketing’i doğru kılan da bu gerçekçiliktir. Internet’te ünlü olmuş genç aykırı sesler markaya diğer türlü hiçbir şekilde çekemeyeceği bir kitleyle iletişim kurma şansı verebilir. Yalnız bunun bir bedeli var. Eğer bir marka influencer’ının kendi tarzıyla getirdiği reklam ölçümlerimden memnunsa, bu tarzın tüm izleyici kitleye uymayacak krizlere yol açabileceğini de kabullenmelidir. Markalar basitçe gerçek insanlarla çalışıp onların her zaman belli sınırlar içinde kalmasını beklememeliler.

Influencer ortaklığına başlarken markaların global gaflara karşın yüksek derecede koruma beklemesi gayet makul. Ancak, beyaz liste ile influencer marketing’in temeli olan özgünlüğü bozmaktan daha iyi yollar var. Aslında, önlem influencer’ı takıntı haline getirmekten gelmeli. Bu, markanın olası riskler üzerinde mantıklı bir bakış açısı geliştirirken kiminle çalıştığını ve bunun neden doğru bir seçim olduğunu anlaması için en etkili yol. Bu takıntı, influencer marketing’i ince şekilde işlenmiş bir beceriye dönüştürür.

İyi yapıldığında, influencer marketing çok boyutlu olur ve influencer’a filtresiz bir şekilde konuşma yolu sağlar. Bütün nokta bunu saf ve gerçek tutmak, onlara markanın mesajını kendi takipçilerinin anlayacağı şekilde iletmelerine izin vermekte. Dolayısıyla, paradoksal olarak influencer ne kadar “gerçek” olursa, pazarlama da o kadar başarılı olur ama daha az olasılıkla mesaja bağlı kalabilirler. Riskler pekala çoğaltılabilir. Ama bilinmeli ki risk, influencer marketing’in işe yarıyor olmasının tüm sebebidir.

Nispeten yeni bir strateji olarak, influencer marketing yanlış anlamalara maruz kalmaktadır. Kampanya başarısının görünürlük ve beğeni sayısındaki anlık yükselişle ölçümlenebileceğine dair yaygın bir düşünce var. Ama bu kısa vadeli bir yaklaşım olup anlık erişimi uzun vadeli stratejiye göre önceliklendirmektedir. Beyaz liste kullanmak da benzer şekilde özgünlüğü ve çekimi öldüren bir diğer yoldur. Kaçınmak için beyaz listelemeye başvurdukları risklerden endişelenen pazarlamacılar için tavsiyemi geleneksel pazarlama stratejilerine bağlı kalmaları olacaktır.

Bexy Cameron
Amplify, Head of Insight

“Influencer’ın hatırı kaç yıl sürer?” konusuyla ilgili diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.