Influencer Marketing’de doğallık önemli

Türkiye’de influencer&ünlüler ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

En büyük avantajı; influencer’lar, özgür ve yaratıcı içerik üretebildiğiniz, yeniliklere entegre olabilen ve hızla büyüyen mecralar. İçerik siteleri, multi-platformlar toplamında bile benzer büyümeler elde edemeyebiliyorlar.

Ben bunu bu sektörün dezavantajı olarak cevaplamak isterim çünkü Türkiye’de hala kampanyalar, pazarlama yöneticisinin tanıdığı bir influencer&ünlü ile yapılan bir paylaşımın ötesine gidemiyor. Aslında influencer marketing çok sayıda influencer’ın, belli bir zaman diliminde, düzenli olarak, kendi içeriğine uygun şekilde marka entegreli, yaratıcı içerik üretmesidir. Markalar tarafından bakacak olursak da tüm dikeylerde kaliteli ve iyi içerik üreten mikro ve makro influencer eksiği var, biz de sürekli bu arayış içerisindeyiz.

Influencer’lar ve ünlülerle çalışırken ne gibi problemler yaşıyorsunuz? Bu problemlerin krizlere dönüştüğü noktalarda nasıl bir strateji izlediniz?

Birçoğu son derece profesyonel aslında ama en sık karşılaştığımız sorun, onların da bir ‘marka/ürün’ olması ve kendilerinin de hiç bitmeyecek bir süreçte iletişimini yapıyor olmaları. İş birliği yapacakları markanın öncelikle kendilerine uygun ve sonra takipçileri tarafından kabullenilebilir olmasına son derece dikkat ediyorlar. Evet, aslında bu da profesyonelliğin bir parçası fakat bazı zamanlarda kampanyayı sekteye uğratabilecek noktalara gelebiliyor.

Markalar, influencer’lara, ünlülere yer vermek kadar rahat yaklaşıyorlar mı? Doğru markayla doğru influencer nasıl eşleşiyor?

Dijital kampanyalarda daha bile rahatlar. Çünkü mesajınızı, mecranın dinamiklerine ve potansiyel müşterinin alışkanlarına göre en doğal yolla iletmeniz en önemli konu. Influencer ise adı üstünde ‘etki eden’ rolü gereği, dijitalde bunu en rahat yapabileceğiniz yol. Bir marka ile influencer’ı bir araya getirirken dikkat ettiğimiz birkaç konu var; dikey ve içerik uyumu, ortak hedef kitle, zamanlama, erişim ve etkileşim oranı. Bu detaylar, markanın hedeflerine uygunsa doğru eş bulunmuş demektir. Doğru influencer – doğru zamanlama ile yapılan kampanyanın, diğer tüm video reklam türlerine göre daha düşük maliyetli ve etkili olduğu da bir gerçek.

Botların devreye girmesi ve sahte takipçilerin çoğalması ile gerçek influencer’lar arasında nasıl bir ilişki var? Influencer’lar nasıl fark yaratabilir?

Herkesin influencer olma arzusu bot ve sahte takipçileri arttırmış olabilir ama bir çok ara yüz ve takipçi sayısı/etkileşim oranı ile organik olup olmadığını kolayca anlayabiliyorsunuz. Influencer’lar, aynı bir mecra gibi hesaplarını iyi analiz etmeli, yorumlamalı ve gelişmek istediği alanı bu verilere göre şekillendirmeli. Doğru analiz edildiğinde organik büyüme kaçınılmaz olacaktır.

 

Yağmur Yüksel,
CC Media House Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.