İletişimde yeni gerçeklik

7 yıl önce

0

Dijital dünya çok hızlı gelişiyor. Reklamverenler, bu alandaki artan yatırımlarını kimi zaman mecranın doğasına pek de uymayacak şekilde el yordamı ile keşfettikleri veri ve yöntemlerle yönetmek durumunda kalabiliyorlar.

Reklamverenler Derneği olarak iletişim sektörünün her alanında, sağlıklı büyüme ve dönüşüme öncülük misyonu taşıyoruz. Günümüzün dijital reklamcılığının mevcut koşullarında bu misyon çok daha büyük bir öneme sahip. Ölçümleme, raporlama, fraud, ad blocking, dijital kirlilik, dijitale uygun içerik üretimi, ad tracking, hedefleme gibi pek çok kavram, reklamverenlerin dijital reklam alanına çok daha hakim olmalarını gerekli kılıyor. İşte derneğimizin çatısı altında kurduğumuz Dijital Yürütme Kurulu’nun temel amacı da, sürekli devinim içindeki bu alanda reklamverenlerin etkinliğini ve becerilerini daha da arttırmak.

Dijital, Türkiye’de her alanda tüm segmentlerde çok hızlı yaygınlaştı. Kullanılan teknolojiler, dijitalde geçirilen zaman ve tüketilen içerik yoğunluğu açısından dijital, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle aynı ligde olduğumuz bir alan. Büyük oyuncular kadar küçük girişimcilerin de dijitalde akıllıca işler yaptığını ve mecrayı geliştirdiğini gözlemliyoruz. Hayatımıza hızla girip, ışık hızında büyüyen bu mecra tüm iletişim stratejilerimizi ve medya bakış açımızı yeniden yapılandırmamızı zorunlu kılıyor. Tüketicilerin mecra ve içerik tüketim alışkanlıkları son bir yıl içinde bile çok keskin değişiklikler geçirdi. Çoklu ekran tüketimi, videonun hızlı yükselişi, sosyal medyada yeni formatlar, yeni içerik alışkanlıkları, mobilin masaüstünü geçişi neredeyse bir anda gerçekleşti ve kendimizi yeni bir iletişim dünyasının içinde bulduk. Kanımca, reklamverenler tarafında yapılması gereken, iletişim stratejilerini dijitale uyarlamak değil, her şeyi sıfırdan bu yeni gerçekliğe göre tanımlamak. Şimdi bu yeni dünyaya göre kendimizi baştan yaratmamız gerekiyor, tabii henüz yapmadıysak… Çoğu reklamveren bu alanda çok hızlı refleks gösterip yeni dünyanın kurallarına göre iletişimlerini yönetmeye başladı. Yine de bu alanda alacağımız daha çok yol olduğunu söyleyebiliriz.

 

Murat Göllü
RVD Dijital Yürütme Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır.