artwork

“İletişim sektörü insanın ufkunu açıyor”

8 sene önce

0

Bu röportaj ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2016 sayısında “Solda brief yükseliyordu, güneye giderken” başlıklı dosyada yayınlanmıştır.

Sektörden ayrılan isimlerden biri de sadece 4 ay önce açtığı Trombon ile Harun Velioğlu. Velioğlu, pazarlama tecrübelerinden elde ettiği deneyimleri kullandığını söylüyor.

Reklam ve pazarlamayı bırakarak yıllardır düşlediği işi yapan isimlerden biri de Harun Velioğlu. A&B, C&S Stratejik İletişim, Lobby gibi halkla ilişkiler şirketlerinin yanı sıra 4 yıl Turkcell’de kurumsal sosyal sorumluluk ve sponsorluklar uzmanı olarak görev alan Velioğlu, 4 ay önce Şaşkınbakkal’da bir mekan açtı. Velioğlu ile Şaşkınbakkal’daki Trombon’da bir araya geldik.

Sizi sektörü bırakmaya iten şey neydi?

Üniversite sonrasında iletişim sektöründe çalışmayı çok bilinçli olarak seçmiştim. Zaten iletişim fakültesi halkla ilişkiler bölümü mezunuydum. Uzun yıllar sektörün hem ajans hem de kurumsal tarafında yer aldım. Aslında beni sektörü bırakmaya iten bir şey olmadı. Bir mekan açma hayali son birkaç yıldır gitgide daha somut hale gelmişti kafamda. Ortam ve şartlar dolayısıyla ben aslında iletişim sektöründen tam olarak ayrıldığım kanısında değilim.

İşletme ve gıda sektörüne daha önce hakim miydiniz?

Üniversite sonrasında çalışma hayatımın ilk yıllarında bir yandan da Yeditepe Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansı yaptım. Eğlence ve gıda sektörüne hep yakın biriydim. Bir mekan açma fikri doğduğundan itibaren sektörü gözlemledim. Trombon’u açmadan önce sektörden birçok arkadaşımla bir araya gelerek toplantılar yaptım. Restorancılık ve gıda sektöründe uzun yıllardır çalışan lise arkadaşım Kaan Ergiri bu konuda bana destek veriyor.

Mekanın hikayesi nedir?

Hep aklımda ve hayalimde olan mekan açma fikri son yıllarda daha somut bir hale gelmişti. Çevremizde pek olmayan samimi, rahat ve sıcak bir mahalle barı özlemi ile bu yola çıktım. Uzun süre yaşadığım çevre olan Kadıköy civarında yer baktım. Sonunda doğup büyüdüğüm ve hala yaşamakta olduğum Şaşkınbakkal’da bir yer buldum. Uzun ve yorucu bir çalışma sonrasında logosundan sitesine, mekan tasarımından menüsüne, müziğinden dekorasyonuna kadar detaylıca düşünülmüş bir mekan hatta bence bir marka çıktı ortaya.

Zor ve meşakkatli bir sektörden gene aynı zorlukta bir başka sektöre geçtim. İnsanın kendi işini yapması daha çok sorumluluk getiriyor ama hazzı da bir başka oluyor.

Pazarlama ve iletişim sektörünü özlüyor musunuz?

Trombon henüz 3 aydır hayatta. Hala heyecan var, hala yapacak çok şey var. Her gün daha ne ekleyebiliriz, daha güzel neler yapabiliriz diye düşünüyorum. Trombon’un müşteri memnuniyeti ve PR çalışmaları zaten bütün vaktimi almakta. Az önce bahsettiğim gerekçelerden ötürü aslında sektöre çok da uzak kalmış sayılmam.

Sektörü geride bırakmak için belli bir yaş ya da kıdem var mıdır?

Ben insanın içinden gelen sese kulak vermesi gerektiğine inanıyorum. Özel hayatta da iş hayatında da… O içten gelen ses her zaman doğruyu söyler. Bence insan gerçekten inanıyorsa her yaşta risk alabilmeli. Bence açtığım cafe bar Trombon’da yine halkla ilişkiler ve iletişim yaptığımı düşünüyorum. Ancak gene de işin bilmediğim yanlarını çok araştırdım, çok kişiye danıştım. Özellikle hiç bilmediğiniz bir sektöre giriyorsanız çok araştırmalı, iyi bir fizibilite çalışması yapmalı ve işi bilenlere danışmalı.

Birçok reklamcı ve iletişimci sektörü bırakarak kendi hobilerini iş olarak yapmaya başladı. Sizce bu trendin sebebi nedir?

Ben ajans tarafındayken perakendeden inşaata, bilişimden spora birçok farklı sektörü tanıma fırsatı buldum. Turkcell’de sponsorluk bölümünde çalışırken de ünlü isimlerden, Güneydoğu’da zor şartlarda spor yapmaya çalışan gençlere kadar çok farklı ortamlarda insanlar tanıdım. Bu da insanı hem zenginleştiren hem de ufkunu açan bir şey. Böyle bir ortamda çalıştığınızda çeşitli konularda ilham alarak başka yönlere doğru kaymak bana doğal geliyor.