İletişim hedeflerine uygun aksiyon ve kişi tercihi önemli

Influencer dünyasının etkisi sosyal medya mecralarındaki takipçilerin ilgi alanlarına göre değişkenlik gösteriyor. Bu farklılıkları da uzmanlık ve ilgi alanları belirliyor aslında. Sektörel influencer’ları bu anlamda dijital PR stratejisi olarak değerlendiriliyoruz ve iletişim hedeflerimize göre aksiyon alıyoruz. Sektörel infleuncer’ın birer medya kanalı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de ürün iletişim ve özelliklerini ön planda tutmayı amaçladığımızda sektörel influencer’lara öncelik veriyoruz. Örneğin Yeni Ford Focus ve F-MAX lansmanlarımızda, kampanya vurgularımıza göre farklı konularda uzman fenomenlerle iletişim çalışması yaptık.

Her iletişim kendi içinde risk barındırır. İş birliği yaptığınız bir insan neticede. Karşınıza insana dair her durum çıkabilir. İş birliği yapacağımız isimleri belirlerken sağladıkları güven ve saygınlığı göz önünde bulunduruyoruz. Markamızın duruş ve itibarıyla örtüşen isimlerle çalışıyoruz. Böylelikle kriz olasılıklarını minimuma indiriyoruz. Ama az önce de belirttiğim gibi, tüm ihtimaller olasılık dahilinde. Böyle bir durumda önemli olan markamızın itibarıdır.

Kampanya sürerken marka itibar ve algısını toplumsal boyutta zedeleyen bir durumla karşılaşırsak bağlamına göre bir değerlendirmenin ardından aksiyon planımızda değişiklik yaparız. Her zaman olduğu gibi açık ve şeffaf iletişim kurmak, hızlı aksiyon almak konusuna öncelik verebileceğimizi söyleyebilirim.İkisi arasında çok net bir fark var. Influencer’ları bir marka ile özdeşleştirmek çok kolay değildir, ancak ünlülerde marka ile özdeşleşen isimleri her sektörde görebilirsiniz. Markamızın yayılım efektinin güçlü olması için ünlüler ile çalışabiliriz, ancak özellikle ürün odaklı konuşma ve iletişim yakalamak için influencer kullanımı daha etkili. Hangi konuda uzmanlaşmış olursa olsun ürününüzü bu anlamda kullandırarak hedef kitlenize uygun bir iletişim gerçekleştirebilirsiniz. İletişim çoklu düşünülmesi ve planlanması gereken bir süreç. Her bir aksiyonun mutlaka bir katkısı var. Özetlemem gerekirse jenerik etki için ünlü, kullanıcının ürünle temas kurması anlamında ise influencer iş birliklerinin etkisinin daha güçlü olduğu görüşündeyim.

Gonca Sofuoğlu,
Ford Otosan Kurumsal İletişim Müdürü  

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.