Site icon Campaign Türkiye

İlerici bir marka hikayesi için blockchain

Bu sabah Campaign tarafından blockchain hakkındaki efsaneleri ve gerçekleri ele alan bir etkinlik düzenlendi. Lawrence Weber “Pazarlamacılar blockchain’i mevcut işlerinde kullanmanın yollarını aramak yerine teknolojinin işletmelerinde nasıl kullanım alanları bulduğunu tüketicilere anlatmalı” yorumunda bulundu.

Karmarama’nın inovasyon ortağı Lawrence Weber ve AccentureDigital’ın İngiltere ve İrlanda yönetici direktörü Hugo Pinto Campaign tarafından düzenlenen bir etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. “Blockchain: Efsaneler ve Gerçekler” isimli etkinlikte blockchain’in marka ve pazarlama alanlarındaki kullanım olanakları tartışıldı.

Campaign tarafından düzenlenen Breakfast Briefing etkinliğinde blockchain teknolojisi ele alındı.

Weber, “Markaların sahip olduklarına inandıkları ve iletişimlerinde kullanmak istedikleri güven ve şeffaflık hissini alıp markanız için ilerici bir hikaye oluşturmakta kullanabilir misiniz?” sorusunu yöneltti.

Bazı durumlarda kullanım alanının daha genişleyebileceğini dile getiren Weber, kimi markaların blockchain’i tedarik zincirlerinde ekstra bir doğrulama mekanizması olarak kullanabileceğini, buna bağlı olarak Fairtrade ve Rainforest Alliance sertifikaları gibi etiketler oluşturabileceklerini söyledi.

Daha önce var olması imkansız hizmetler

Weber ayrıca, blockchain ile diğer kurumların da farklı markalara güven vermek için aracı olabileceklerini, hatta bu teknoloji ortaya çıkmadan önce düşünülmesi imkansız olan hizmetler ve yepyeni ürünler sunabileceklerini belirtti.

Pinto, blockchain’le ilgili asılsız inançlardan bahsettiği konuşmasında, pek çoklarının blockchain kayıtlarının değiştirilemeyeceğine inandığı halde bunun doğru olmadığını söyledi. “Değiştirmeyi kabul eden katılımcılar çoğunluğu oluşturursa, Wikipedia’da değişiklik yapılabildiği gibi bunda da yapılabilir. Ancak değiştirilirse, yapılan düzenleme her zaman görülecektir” yorumunda bulundu.

Pinto’ya göre pek çok işletme için en temel problem, teknolojiye çok fazla odaklanılması ve buna uyum sağlamak için ne kadar değişmek gerektiğinin göz ardı edilmesi. Pinto, “Bugün yaptığınız şeyi aynen koruyup blockchain’e yüklemenin bir anlamı yok” diyor.

Faydalı kullanım alanları var

Weber’ın öne sürdüğü bir diğer problem de blockchain’in hâlâ Bitcoin ve diğer kripto paralarla tanınıyor olması ve bunun itibar sorunu yaratması. New York Times’da yayımlanan bir makaleden alıntı yaparak “Blockchain’in gücü bir dizi şarlatan, sahte peygamber ve kiralık asker nedeniyle gölgelenmiş durumda” diyor. Oysa aslında blockchain’in göçmenlere dijital kimlik sağlamak ve tedarik zincirlerinin eczanelere sahte ilaç vermesini engellemek gibi çok olumlu şekillerde de kullanıldığını ekledi.

Exit mobile version