artwork

İkonik kot Levi’s 501’in belgeseli geliyor

8 sene önce

0

Levi’s 501, ilk orjinal blue jean olarak 20 Mayıs 1873’de doğdu. 501, 140 yıl içinde eskisinden de popüler hale geldi. İkonik marka, Kuzey Karolinalı Cone Mills Denim’le olan ortaklığının 100. yıl kutlamasına ithafen, The 501® Jean: Stories of an Original belgeselini gösterime sunuyor. 15 Mart 2016’da NYC, Londra, Buenos Aires ve Caracas’da ilk gösterimi gerçekleşen film; orijinal 501 serisinin kültürel geçmişini ve etkileşimlerini içeriyor.

Üç bölümden oluşan The 501® Jean: Stories of an Original, modern Amerika’nın hikayesinin ortasına kot pantolonu koyuyor. “Worlds Of Work”, “Style” ve “Rebellion”ı kapsayan belgeselde Henry Rollins, John Baldessari, Scott Schuman, Andy Spade, Mark McNairy, Erin Wasson, Gary Burden, Eddie Huang, Jim Walrod, Kim Hastreiter, Mel Ottenberg, Michael Polish, Steven Alan, Alexandra Richard, Greg Chapman, Lee Ranaldo, Rachael Wang, Josh Peskowitz ve daha pek çok isimle yapılmış olan röportajları bulabilmek de mümkün.

Film, folk müziğin en kalıcı karakterinden Ramblin’ Jack Elliot tarafından anlatılıyor. Elliot, 50’lerin sonunda yaptığı çalışmalarla Bob Dylan’dan Pete Seeger’a, Rolling Stones’dan Grateful Dead’e pek çok müzisyene ilham vermiş bir isim.

Birinci Bölüm: The 501® GOES TO WORK

Belgeselin ilk bölümünde 501® serisinin izi sürülüyor. Geçmişte maden işçileri, kovboylar ve endüstri işçileri için dayanıklı bir kıyafet olan 501®, bugün de neredeyse tüm çalışanlar tarafından giyilmeye devam ediyor.

İkinci Bölüm : STYLE

Levi’s bir zamanlar stil ve görünüşten çok, işlevsel olarak tercih ediliyordu. 1930’lardaki kovboy filmleriyle, herkes o kovboy filmlerinin bir parçası olmayı, kovboy yaşam tarzını benimsemeyi istedi. Hollywood yıldızlarının on yıllar boyunca giymesiyle 501® serisi, stil ikonu haline geldi. Günümüzde de hala modern zamana ilham veren dizaynı ile stilinde öncü olmaya devam ediyor.

Üçüncü Bölüm: REBELLION

501, karşı kültür için bir sembol oldu ve yıllar boyunca Amerikan kumaşları kullanılarak dikildi. 50’lerdeki isyancılar, Büyük Buhran sonrasında işçilerden sahiplendikleri bu jeanleri gururla giydiler ve saygısızlık ve dayanışmanın sembolü haline getirdiler. James Dean’den Marlon Brando’ya, Jack Kerouac’dan Jackson Pollock’a kadar bir çok star tarafından giyilen 501®, gençler için gençlik ve isyanın sembolü oldu. İsyanlar, on yıllar boyunca açık sözlülük, bireysellik ve 501® aşkında birleşti.

Henry Rollins

Jane Bishop, Florence Kane

 

Senin için
Tümünü göster
New York City, ‘Daha İyi’ Çöp Kutularını Piyasaya Sürüyor

New York City, Fareleri Uzak Tutmak İçin Yeniden Tasarlanan ‘Daha...

Basketbol Toplarına Sanat Vuruşu

Sanattan Esinlenen Basketbol Topları Jean-Michel Basquiat ve Keith Haring’i Kutluyor...

Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...