artwork

İklim aktivistleri yeşil aklama karşıtı protesto düzenledi

10 ay önce

0

Wunderman Thompson, müşterisi Shell için hazırladığı reklam kampanyasıyla aktivistlerin tepkisini topladı

İklim kuruluşlarından oluşan bir koalisyon, Reklam Standartları Kurumu‘nun 2022 Shell reklamının yeşil aklama kurallarını çiğnediğine karar vermesinin ardından ajansı ‘tebrik etti’.
Reklam Standartları Kurumu’nun (ASA) 2022 Shell reklam kampanyasının tüketiciler için “yanıltıcı” olduğuna karar vermesinin ardından, iklim kuruluşlarından oluşan bir koalisyon 8 Haziran’da Wunderman Thompson çalışanlarına “best in greenwashing” ödüllerini dağıttı.

Adfree Cities, Glimpse, Greenpeace, Fossil Free London, Brandalism ve Extinction Rebellion’ın dan oluşan koalisyon; Wunderman Thomson’ın Londra, Hampstead Road’daki ofisinde fosil yakıt devi için yaptığı üç reklamın 7 Haziran’da yasaklanmasının ardından toplandı.

Reklamlar, işinin çoğunluğunun benzin gibi çevreye zarar veren ürünlere dayandığını da açıklığa kavuşturmayı başaramadı. Wunderman Thompson, çevresel iddialarla ilgili reklam yasalarını ihlal ettiği için sekiz ay içinde ikinci yargı kararını almış oldu.

Campaign’e konuşan Veronica Wignall (Adfree Cities’den): “Bugün buradayız çünkü fosil yakıtların reklamını yapmak zararlı ve yanlış. İtibar açısından, yasal olarak ve mevzuatlar konusunda giderek daha fazla risk kaynağı haline geliyor. Bitmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Dün Wunderman Thompson, Shell’in tüm düşük karbon girişimlerinden bahseden reklamlar için ASA tarafından uyarıldı ancak hala büyük ölçüde fosil yakıtlara yatırım yaptıklarından bahsetmedi. İşlerinin %90’ından fazlası hala fosil yakıtlarda. Geri çekilmiyorlar.” dedi.

Brandalizm’den Andrew Simms şunları ekledi: “Dünyayı en çok kirleten şirketlerden bazılarının kendilerini çevreci olarak göstermeye çalışmaları büyük bir sorun. İklimdeki kritik durum karşısında harekete geçtikleri izlenimini yaratmaya çalışıyorlar ve bu çok önemli.
Sanki eviniz yanıyor ve biri size onu söndürdüğünü söylüyor ama aslında alevlere daha fazla benzin döküyorlar.”

Wignall, ASA’nın çevresel iddialarla ilgili reklam yasalarını ihlal eden reklamlara tepki vermede daha hızlı olması gerektiğini belirtiyor. “ASA tarafından yapılan reaktif düzenleme biraz gecikti. Geçen yıl ekim ayında yasaklanan, yine Wunderman Thompson tarafından yapılan HSBC reklamları bir yılı aşkın süredir yeniden görünür olmuştu. Bu ilanları da benzer şekilde bir yıldır görüyoruz.
Yeşil aklama kontrolden çıktı. Düzenleyici, proaktif ve önlem alacak şekilde hareket edemeyecek olursa, fosil yakıt reklamlarını yasaklamamız gerektiğini düşünüyoruz.”

İklim örgütleri koalisyonu, fosil yakıt reklamlarına tütünlere getirildiği gibi bir yasak getirilmesi talebinde bulunuyor. Simms, tütün tarzı bir yasağın “mümkünden daha fazlası” olduğuna inanıyor.

“Kampanyacılar olarak bizim işimiz bu süreci denemek ve hızlandırmak. Bilim; hızlı, benzeri görülmemiş ve acil bir değişime ihtiyacımız olduğunu haykırıyor. Yine de insanlara her zamanki gibi yüksek karbonlu ürünler tüketmeye ve yüksek karbonlu yaşam tarzlarına devam etmelerini söyleyen reklamlarımız var. Halka karmaşık mesajlar gönderiliyor.”

Ajansları yüksek karbonlu müşterilerden uzaklaşmaya teşvik etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen, tüm büyük medya ajanslarına konkur sunumları hazırlayıp hazırlamadıkları sorulduğunda (Campaign’e) yorum yapmayı reddettiler.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK