İklim aktivistleri, Avustralya yangınları ile ilgili açıklama yaptı

İklim aktivistleri, fosil yakıt çıkaran şirketlerin Avustralya yangınlarından sonra iyileşmeye yardımcı olması gerektiğini söylerken çıkarılan tonlarca fosil yakıttan 1 $ vergi alınırsa gelecekteki yangınlarla mücadele kapsamında 1.5 milyar dolarlık bir fon oluşturulabileceği belirtiliyor.

Rekor düzeyde gerçekleşen sıcaklar, kalıcı kuraklık ve alevler için yakıt görevi gören çok sayıda kurutulmuş bitki örtüsü, Avustralya orman yangınlarını ulusal ve küresel bir felakete dönüştürdü. İklim değişikliğinden ziyade uzmanlar bu durumun daha da kötüleşeceğini belirtiyor ve aktivistler ülkenin yaralarını sarması ve gelecekte yaşanabilecek yangınlarla ilgili olarak fosil yakıt çıkaran şirketlerden vergi talep ediyorlar.

Avustralya Enstitüsü isimli düşünce kuruluşunda İklim ve Enerji Programı Direktörü Richie Merzian, yakın zamanda yaptığı açıklamada, “İşletmeler ve her gün Avustralyalılar, fosil yakıt üreticileri yüzünden ortaya çıkan iklim değişikliğinin etkileri için ödeme yapıyorlar, Avustralya’da çıkarılan her ton kömür veya gaz atmosfere yaklaşık 2,5 ton zehirli gaz olarak ekleniyor ve orman yangınlarını daha sık ve daha yoğun hale getiriyor. İhmal ettikleri iklim felaketleri konusunda bu şirketlerin katkıda bulunma vakti geldi.” dedi.

Avustralya Enstitüsü, Ulusal İklim Afet Fonu kapsamında ton başına 1 $’lık bir vergi getirisinin yılda 1,5 milyar $ edeceğini söylüyor. Avustralya Entitüsü’nden Marka Ogge, “Avustralya’nın küresel ısınma nedeniyle meydana gelen doğal felaketlerin maliyetlerini karşılamak için özel ve bağımsız bir fona ihtiyacı var” dedi. Şirketlerden talep edilen vergiler işletmelerin iyileşmesine yardımcı olmak, itfaiye uçakları dahil daha fazla ekipmanın satın alınmasını sağlamak ve daha fazla itfaiyecinin istihdam edilmesini sağlayacak.

Avustralya orman yangınlarının ekonomik etkisi de yavaş yavaş belli oluyor. Ülkenin tüm zamanların en kötü yangın felaketini yaşadığı belirtilirken maliyetin 4.4 milyar doları aştığı söyleniyor. Avustralya Enstitüsü bu rakamın 7 milyar dolara kadar çıkabileceğini açıkladı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison konuyla ilgili şunları söyledi, “Fon yardımları gerekiyor ve sağlanacak, en az 2 milyar $ orman yangınları sonrasında kurtarmaya ve iyileşmeye harcanacak, daha farklı fon yardımları bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Avustralya Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre, Avustralyalıların üçte ikisi hükümetlerin savaşlarda olduğu gibi iklim değişikliğiyle mücadele etmek için tüm toplumu seferber etmesi gerektiğini söylüyor.  Ayrıca araştırmalar halkın %62’sinin şirketlerden vergi isteme konusundaki politikayı destekleyeceğini gösteriyor. Merzian, “Başkalarına zarar veren faaliyetleri gerçekleştiren şirketlerin bu zararın bedelini ödemeleri gerekiyor. diyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.