artwork

İkinci dalga dönemini nasıl atlatacağız?

3 yıl önce

0

Gurjit Degun, ikinci karantinayla beraber reklam endüstrisini nelerin beklediğini, ajansların ve reklamverenlerin nasıl davranmaları gerektiğini anlatıyor.

İngiltere’de ikinci sosyal izolasyon/ karantina başladı. Ajanslar ve medya sahipleri bir kez daha değişen müşteri brifleriyle, ofislerini açık tutsalar mı tutmasalar mı gibi kararlarla mücadele etmeye hazırlanırken, liderlerin bu defa buna daha iyi hazırlandıklarına dair genel bir his var.

Sosyal izolasyon/karantina beklenen bir durumdu ve birçok işletme buna hazırlıklı olmalıydı. Ancak Oliver’ın küresel pazarlar ve operasyonlardan sorumlu CEO’su Sharon Whale’a göre gibi, bu hayal kırıklığı yaratan bir hareket ve bazı markalara, özellikle perakende ve konaklama gibi sektörlerden markalara, olumsuz yansımaları olacağına dair bir endişe var.

Whale görüşlerine şu sözlerle devam ediyor: “Noel’e yaklaşırken, dünyadaki birçok işletme için kaybedilen geliri yeniden kazanma şansı doğdu. Tamamen ticari açıdan bakıldığında, bu sosyal izolasyon/ karantina bazı işletmeler için olumlu, bazıları içinse işleri daha da zorlaştıracaktır.”

Bu ayın başlarında John Lewis Partnership ve Lloyds Banking Group ile ilgili işten çıkarmalar ve Marks&Spencer’ın 94 yıldaki ilk kaybını açıklayan manşetler, Whale’nin birçok şirketin karşı karşıya olduğu zor zamanlar hakkındaki yorumlarını doğrular nitelikte.

“Bir işletme olarak karantinadan bahsederken, en büyük endişemiz gelir değil, personelimizin kişisel refahının uzun ömürlü olması.”

Warc Harcama Raporu, %10’luk bir düşüş beklediği için 4. çeyrek tahminini daha da düşürdü. Ve Publicis Groupe, bu çeyreğin, 3. çeyreğin de altına inebileceği konusunda küresel bir uyarıda bulundu.

Bütün bunlarla birlikte hedeflerin öngörülemez olduğunu gösteren bir işaret olarak, borsalar pazartesi günü Pfizer ve BioNTech’in koronavirüs aşı denemesinin %90’dan fazla etkili olduğunu göstermesinin ardından yükseldi.

Kısa vadede, Advertising Association CEO’su Stephen Woodford, yeni sosyal izolasyon/karantinanın reklam endüstrisi için hayati önem taşıyan Noel dönemi üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konusunda uyarıyor. İşletmeleri, işleri ve daha geniş ekonomiyi korumak için bir kez daha esnek olmanın sektöre bağlı olduğunu söylüyor. Ve ekliyor: “Sosyal izolasyon/karantina ne kadar erken kaldırılırsa, o kadar iyi ve bu arada işletmelerin plan yapabilmek için daha fazla belirginliğe ihtiyacı var.”

Ancak bu kıyamet durumu, Noel’in iptal edildiği anlamına gelmiyor. Aldi, Asda, Coca-Cola ve Three and Morrisons dahil olmak üzere bu yıl TV ekranlarımızı doldurmaya devam eden birçok reklam var. Bunun yerine, Dentsu UK&Ireland’ın

CEO’su Euan Jarvie’nin geçen hafta Campaign’e söylediği gibi; “bu, bir dijital Noel olacak.”

Dijital pazarlama ajansı Jellyfish, birçok müşterinin sosyal izolasyon/karantinanın olumsuz etkilerini azaltmak için önlemler aldığını görüyor.

Ajansın kurucu ortağı ve CEO’su Rob Pierre’e göre; “Bu dönem boyunca, birçok işletme dijital çağ için stratejilerini gözden geçirmeye, düşünmeye ve yeniden inşa etmeye çalıştı.”

Hearst UK’den Jane Wolfson da aynı fikirde: “Her yıl artan markalı içeriğimizle birlikte dijital içeriğimizde de bu yıl büyük bir büyüme gördük ve önümüzdeki birkaç hafta ve ayda müşterilerden daha fazla dijital ve sosyal kampanya görmeyi umuyorum” diyor.

Goodstuff’ın Kurucu Ortağı Andrew Stephens, ikinci karantinayı “tam bir baş belası” olarak tanımlıyor, ancak müşterilerin yine de ilk karantinadan bu yana dikkatli davrandıklarını ekliyor. Uzun vadeli kararlar almanın daha da zorlaştığı, belirsizliğin arttığı, işletmeler ve pazarlamacılar üzerinde baskının oluştuğu anlamına geliyor.

Havas London’ın CEO’su Xavier Rees ise “Karantina kör bir bıçaktır ve bazı sektörlere diğerlerinden daha fazla zarar verecektir. Markaların planları, bu yılki değişen koşullar nedeniyle esnekleştiği için kimsenin paniklediğini düşünmüyorum.”

Ancak birçok kişi, bu karantinanın hükümetin öngördüğü 2 Aralık tarihinden daha uzun süreceğinden korkuyor. Adam&Eve / DDB’nin Genel Müdürü Mat Goff, 2021’e kadar bazı kısıtlamalar olacağını öngörüyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, pandemi yeni iş piyasasını oldukça sert vurdu. Bartle Bogle Hegarty’nin CEO’su Karen Martin, sektörün belirsizlik içinde hissettiğini ve yeni işlere bir darbe daha gelmeyeceğini umduğunu söylüyor: “CMO’nun rolü hiçbir zaman şu an olduğundan daha önemli olmamıştı. Üstelik bu kişiler şu anda son derece büyük bir baskı altındalar.”

Liderler ayrıca personellerinin ruh sağlığı konusunda da endişeleniyorlar. Bu, bazılarının ofisleri açık tutmasının temel nedenlerinden biri. Whale, “ülke şu anda bir COVID-19 salgını ile bir akıl sağlığı salgını arasındaki kesişim noktasında bulunuyor. Dolayısıyla, bir işletme olarak karantinadan bahsederken, en büyük endişemiz gelir değil, personelimizin kişisel refahının uzun ömürlü olması. Her işletme, öncelikle personelinin ve müşteri ekiplerinin refahı ile ilgilenmeli.”

 

Gurjit Degun

Editör, Campaign UK.

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.