İki yaşında ‘yeni’ reklam ajansı [ofis ziyareti]

Cenk Gümüşçüoğlu ve Melih Dinçer tarafından iki yıl önce kurulan Karbonat reklam ajansının Fındıklı’daki yeni ofisini ziyaret ettik ve hem yeni ofisi hem de ikilinin reklamcılığa bakışını ve ajans olarak hedeflerini konuştuk. Anadolu Hisarı’ndaki eski yerlerinden henüz taşındıkları için duvarlar biraz boş. Ama ajansın manzarası “Levent-Maslak reklamcıları”nı kıskandıracak nitelikte. İkiliye kısa sorular sorduk ve kısa net cevaplar aldık:

Melih Dinçer ve Cenk Gümüşçüoğlu

Genç ajanslar genelde hep ‘dijital’ gibi algılanır. Siz dijital ajans mısınız?

Dijital ajans değiliz ama dijital işlere yakınız. Hibrit bir ajansız diyebiliriz.

Ekip kaç kişi?

6 kişiyle kurulan ajansta bugün 14 kişi var ve bu sayının 20’nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Zira yeni ofis 28 kişilik olarak tasarlandı.

Çalışan demişken, ekibe yeni katılacak bir kişiden beklentiler neler?

‘Multidisipliner’ olması birinci şartımız. Ajansın “aile ortamı” gibi olmasını istediğimiz için kişilik de önemli. Çekirdek ekibe çok değer veriyoruz. Bu ekiple birlikte bu seviyeye geldik. Böyle bir ekiple uzun yıllar birlikte devam etmek istiyoruz.

Çalışma ortamı nasıl?

Burada hiyerarşik bir durum söz konusu değil, herkes eşit seviyede. Hibrit dedik ya, gerçekten de ajanstaki herkes çok yönlü ve birden fazla konuda uzmanlaşmış kişiler… Müşteri temsilcisi üzerinden çalışmıyoruz. Müşteri, ekibin tamamıyla iletişim halinde. Yaratıcı ekibin müşteriyle direkt olarak ilişki kurması iyi. Ani gelişmelerde de önemli bir fayda ve manevra kabiliyeti sağlıyor. Bunun yanında müşteriyle ilişkilerimizin daha sıcak ve samimi olmasını sağlıyor.

Mesai saatleri peki? Sektörde alışageldiğimiz “yoğun ve esnek çalışma saatleri” burada da geçerli mi?

Çok acil, olağanüstü bir durum yoksa akşam saat 7’de ajanstan çıkılır. Hafta sonu çalışılmıyor. Nasıl müşterilerimiz hafta sonu çalışmıyorsa biz de çalışmayız. Olması gereken bu. Tabii yine olağanüstü durumlarda hafta sonu ajansa geldiğimiz de oluyor. Mesai saatleri düzenli olursa ekip kafa ve fizik olarak yıpranmaz ve uzun süre birlikte devam edebilir diye düşünüyoruz. Sirkülasyon azalır.

Birer ‘ajans ortağı’ ve kurucusu olarak, Türkiye’de başka hangi ajansın kurucusu, ortağı olmak isterdiniz? Hangi ajansları kendinize yakın görüyorsunuz?

Cenk: Grey, DDB&Co. ve Alametifarika’yı beğeniyorum. DDB&Co.’nun başında olmak isterdim.

Melih: Alametifarika’nın başında olmak isterdim ama Karbonat’ı alıp götürmek fikri, Karbonat’la katedeceğimiz yol daha heyecan verici ve tatminkar.

Ajans olarak bugüne kadar hangi markalarla çalıştınız?

Kurulduğu Eylül 2010’dan bugüne kadar çalıştığı markalar: PepsiCo, Yedigün, Lipton Ice Tea, Innova, Mercedes Benz, Mynet, Sebastiyan, Unilever, Algida, Fruttare, Fujitsu, Sanda Spa, Inter Sport, Schenker Arkas, Makyol, Le Meridien, Doria Hotel Bodrum, Radisson, Mondi, Turkuazoo, Show TV, Milimetrik, Maritza, Mobil Express, MKY Özel Güvenlik, Yorum İstanbul, Türk Mall, Cashme Plus, Mall Assist, Seas Group, Mak Enerji, Daymod, e Yayınları, W İstanbul, dy Mimarlık, a Kampus, Org Sports, Ciddi İşler, Ajanda PR, Gülaylar, Sinpaş, My Club.

Ofis oldukça ferah ve ajansın da kurumsal rengi olan sarı göze çarpıyor.

 

Toplantı salonu. Pencereden görünen manzarayı düşününce, kendi adıma, buradaki toplantıya konsantre olmak biraz zor gibi 🙂

 

“Adresi en kolay tarif edilebilen ajanslar” arasında: Fındıklı tramvay durağının karşısı.

 

Her ne kadar “Mesaimiz erken biter” deseler de akşamüzeri de ayrı bir tadı olacak gibi (Yine kendi düşüncem ve belki kıskançlığım)

 

“Buralar hep reklamcı dolacak.” Ofis oldukça ferah ve gelecekteki ‘muhtemel büyüme’nin de sinyallerini veriyor.

Bunları da beğenebilirsin
5 Yorumlar
 1. mahmutikiçay diyor

  Karbonat paketten çıkmış fokur fokur köpürüyor…

 2. Neşe Gümüşcüoğlu diyor

  Başarılarının katlanarak artmasını diliyorum.

 3. Gülçin Kısakurek diyor

  Tebrikler,hayırlı uğurlu olsun.

 4. İbrahim Dinçer diyor

  Tebrik ediyorum, sağlıkla nice başarılı işlerinizi ve haberlerinizi duyalım inşallah.

 5. alize diyor

  sarı bankonun önündeki koltuk antrasit olmalıydı 😉 onun dışında herşey harika görünüyor. başarılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.