artwork

IKEA’nın çizim yarışması sonuçlandı

7 sene önce

0

IKEA’nın, dünyanın dört bir yanından 4 – 9 yaş grubundaki çocuklar arasında bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası Yumuşak Oyuncak Çizim Yarışması sonuçlandı. 52.000’in üzerinde başvurunun yapıldığı yarışmayı kazanan 10 çocuğun çizimi, tüm dünyada satışa sunulmak üzere oyuncak olarak üretilecek. Çocukların hayal gücünü destekleyerek yaratıcılıklarını ön plana çıkarmayı ve onların dünyasına uygun bir oyuncak koleksiyonu oluşturmayı amaçlayan yarışmada, bu yıl Türkiye’den 5 yaşındaki Irmak Gürler de kazananlar arasına girdi. Samsun’da yaşayan anaokulu öğrencisi Irmak’ın ”aslan” çizimiyle katıldığı yarışmanın diğer kazananları; Tayland, Endonezya, İspanya, Hong Kong, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Finlandiya, Fransa ve Kanada’dan seçildi.

Farklı ülkelerden çocukların yaratıcılık ve eğlence dolu 10 oyuncak tasarımı, 48 ülkedeki 384 IKEA mağazasında 1 Ekim’den itibaren satışa sunulacak. Neşeli bir güneş, kırmızı sevimli bir canavar, sarı kuş ve pembe bir at gibi yaratıcı tasarımların bulunacağı özel seride; Irmak “Herkes benim oyuncak aslanımı satın alsın ve başka çocuklar da mutlu olsun” diyor.

Irmak Gürler’in aslan çizimi

20 Kasım – 24 Aralık 2016 tarihleri arasında, ödüllü ürünlerin de aralarında olduğu her yumuşak oyuncak satışı karşılığında, UNICEF ve Save the Children Vakfı’na aktarılacak 1 Euro, tüm dünyada ihtiyacı olan çocukların eğitimi için kullanılacak.

IKEA Çocuk Ürün Geliştiricisi Bodil Fritjofsson, yarışma hakkında yaptığı açıklamada,“Dünyanın dört bir yanından binlerce mükemmel tasarımın değerlendirildiği yarışmaya katılım oldukça yoğundu. Çocuklara, yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmaları için fırsat tanıyan yarışma, hayallerinin oyuncağına kavuşma şansını da veriyor. Çocuklar, sanat sayesinde hayal gücünün kapılarını aralıyor. Yaratıcılık evrensel, tüm ülkelerde çocuklar benzer şeylerden ilham alıyor; dinozorlar, kuşlar ve canavarlar… Gözlerini açıp kapayan, ayakları iki yöne giden, birçok harika özelliğe sahip oyuncakların karakterleri de oldukça güçlü. Çocuklar gerçekten kendi akıllarında olanı kağıda döküyor, hiçbir yerden kopyalamıyor. Dünya, gelecekte sanatçı veya tasarımcı eksikliği çekmeyecek, çünkü bu çizimlerden bazıları gerçek birer sanat eseri.” diyor.

 

Senin için
Tümünü göster
Salih Bademci, yüzü olduğu Setur için kamera karşısına geçti

Setur, Salih Bademci ile sene boyunca yayınlayacağı reklam filmlerinde Setur’un...

Dünyada Ne Görürseniz: İstanbul’dan

Turkish Cargo’nun mega hub’ı SMARTIST, dünyayı birbirine bağlayarak küresel ekonomiye...

Vodafone “duruyor”