artwork

IKEA’dan “sürdürülebilir konsept ev”

4 yıl önce

0

IKEA yeni bir ev tasarımı ile geleceğe bakıyor. Polonya’da 120 yıllık terk edilmiş bir binada yer alan IKEA Yarının Evi (Home of Tomorrow), şehir yaşamına yenilikçi bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. IKEA Yarının Evi, sürdürülebilir şehir düşünülerek tasarlanmış bir konsept evdir.

Doğanın birleşmesiyle, IKEA tasarımlarının arkasındaki ekip, insanlara sıfır atık ortamında daha sürdürülebilir bir şekilde nasıl yaşayacağını gösteriyor.

Evi yaşayan bir organizma olarak düşünen tasarım, atık, su, yiyecek ve diğer kaynakları ayrıştırarak mekanları birbirine bağlar.

Polonyalı tasarımcılar Joanna Jurga, Paulina Grabowska ve Justyna Puchalska tarafından tasarlanan 600’den fazla bitki, ebin içerisinde 2.700 metrekarelik alanı doldurdu.

Tasarım, dünya nüfusunun% 70’inin 2050 yılına kadar şehirlerde yaşayacağını tahmin eden IKEA’nın araştırmasından ilham aldı.

Bu ilhamla yola çıkarak, halka şehir yaşamının doğa ile nasıl iletişim kurabileceğini gösteriyorlar.

Ev, halkın ev eşyalarını nasıl onaracağını veya değiştireceğini öğrenebileceği bir atölye içeren farklı alanlara ayrılmıştır. Bu, insanların fazla atık yaratmadan mevcut mobilyalarını yenilemelerini sağlayacaktır. Ayrıca IKEA çalışanlarının mutfaklarını çevre dostu hale getirme konusunda ev sahiplerine danışacakları özel bir mutfak alanı da bulunmaktadır.

IKEA Yarının Evi, Polonya Szczecin IKEA mağazasının açılacağı 2021 başlarına kadar halka açık olacak. O zamana kadar sürdürülebilir uygulamalar üzerine tartışmalar için kullanılacak.

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...