artwork

IKEA’dan geri dönüştürülebilir koleksiyon

1 ay önce

0

IKEA eski çalışanlarının üniformalarından VÄXELBRUK isimli koleksiyon üretti

IKEA, 2020 yılında personel kıyafetlerini Avrupa’da piyasaya sürmesinin ardından kıyafet atıkları ile karşı karşıya kalmıştı. Bu yığınların çöpe gitmemesi için dönüştürülebilir bir fikre ihtiyaç vardı. VÄXELBRUK koleksiyonu ile çevre dostu projenin hayata geçirilmesine karar verildi. Bu proje, 2 yıl boyunca kıyafet atıklarının biriktirilmesi ve ikincil hammaddelere dönüştürülmesi amacı ile doğdu.

İşviçre’de değiştirilebilir kullanım anlamına gelen VÄXELBRUK, perde, şal, minder kılıfı ve çantalardan oluşan 16 farklı tekstil ürününü kapsıyor. Bu parçalarda istenilen kalite ve rengi elde etmek için 300 tonluk IKEA kıyafetleri dönüştürülüyor. Aynı zamanda PET şişelerin geri dönüştürülmesiyle elde edilen polyester ve benzeri malzemelerde dönüşüm içinde değerlendiriliyor. Yeni üretilen üniformalardaki defolu ürünler de dönüştürülecek konsepte dahil ediliyor.

Atık Giysiler Şubat’ta Mağazalarda 

Personel kıyafetlerinde ki parlak sarı ve mavi tonlarında yapılan pasteli ugmsi değişiklik ile VÄXELBRUK ürünlerindeki renk kökleri profesyonelce gizlenmiş. Üniformalardaki renkler farklı tekstil atıkları ile ustaca değiştirilmiş. Markanın iş ve inovasyon dağıtım lideri Luca Clerici, uyguladıkları yöntemleri için, “Sarıyı daha az sarı ve maviyi daha az mavi yapmaya yardımcı oldu” ifadelerine yer veriyor.

İKEA bu projesi ile, farklı renk tonlarını maliyetli olabilecek teknik boyama detaylarına başvurmadan yaratıcı tonları çevre dostu bir şekilde elde ediyor. VÄXELBRUK Şubat 2024’te piyasaya çıktığında eskiden personelin üzerinde taşıdığı kumaşlar şimdi Avrupa’da raflarda yerini alacak. Marka değerleriyle bütünleşmenin fiziki yansıması sürdürülebilirlik ilkeleri ile bütünleşecek.

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...