artwork

IKEA, 70 yıllık “ikonik kataloğunu” kullanımdan kaldırıyor

2 sene önce

0

Ünlü Mobilya markası IKEA, yıllardır gelenek haline getirmiş olduğu kataloğunu hem basılı hem de çevrimiçi olarak sonlandırmak için “duygusal ama rasyonel” bir karar aldı. Şirket, talebi düştüğü için artık baskı yapmayacağını duyurdu. 

IKEA yöneticisi Konrad Gruss katalog hakkında, “70 yıldır en çok bilinen ve en çok sevilen ürünlerimizden biri oldu ve dünya çapında milyarlarca insana ilham verdi” dedi. “Ne yazık ki, artık daha az insan onu okuyor ve bu da” IKEA kataloğunun başarılı kariyerini sonlandırma kararımıza yol açtı.  Gruss, ekibin farklı kanallar ve formatlar ile deneyler yaparak ev döşeme çözümleriyle müşterilerine ilham vermenin yeni yollarını bulacağını sözlerine ekledi.

İlk IKEA Kataloğu 1950’de İsveççe yayınlandı ve yalnızca 16 sayfaydı. Basit, siyah beyaz çizimleri vardı. Bir yıl sonra IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad tarafından derlenerek 68 sayfaya çıkartıldı.

İlk kapakta IKEA’nın, döşemeli sallanan sandalyesi yer aldı ve 285.000 kopya basıldı. İlk kataloglar güney İsveç’te dağıtıldı. Fiziksel katalog yıllar içerisinde dijital platformlara yayıldı. Kataloğun popülerliği giderek artarak 2016’da 32 dilde dağıtılan 200 milyon kopya haline gelerek zirveye ulaştı.

https://www.ikea.com/us/en/this-is-ikea/newsroom/after-70-successful-years-ikea-is-turning-the-page-on-the-catalog-pubad91dde0

Senin için
Tümünü göster
Häagen-Dazs’tan makarondan ilham alan pop-up

Häagen-Dazs, Londra’daki Covent Garden’da “Aşkın Lezzetleri” adlı pop-up deneyiminin kapılarını...

Türkiye Basketbol Federasyonu ve Hepsiburada sponsorluk sözleşmesi imzaladı

Hepsiburada milli takımlar ana sponsoru oldu...