İçinizdeki Ariana Grande’yi keşfedin

Little Moons Pazarlama Direktörü Ross Farquhar, müşteri temsilcilerinin işlerini daha iyi yapabilmeleri için onlara nefes aldırabilecek küçük tavsiyelerde bulunuyor.

Gençliğimde müzikal anlamda yeterli bilgiye sahip değildim. Ben Blur’u severdim ama arkadaşlarım benden daha çok severdi. Tina Turner’ı severdim ama aile büyüklerim onun kariyerini daha iyi bilirdi. Jagged Little Pill ile dans ettim fakat başarısını tam olarak takdir ettiğimi iddia edemem. Bir şarkıcının gerçek bir hayranı olamayacak kadar tarafsız sayılırım.

Yani büyüyüp gerçekten sevdiğim şeyin pop olduğunu anlayana kadar süreç benim için böyle geçti. Akılda kalan nakaratlar… Sürekli dile dolanan melodiler… Size ihtiyacınız olan her şeyi veren ve ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi vermeyen radyo yayınları… 

Popjustice adlı müzik sitesinin kurucusu efsane gazeteci Peter Robinson’ın da dediği gibi: “Pop, diğerlerinden farklı bir müzik türü değil; diğer türlerin en iyi kısımlarını yakalayan ve hepsinin daha iyi ses çıkarmasını sağlayan bir çeşit paratoner gibidir.”

Müşteri temsilcileri de pop müzik gibi… Bu insanlar biraz planlayıcı, biraz yaratıcı, biraz marka yöneticisi, biraz yapımcıdır. Pop müziğin, diğer tarzların en iyi yönlerini alıp daha iyi işler çıkarması gibi, onlar da reklam dünyasındaki en iyi oyuncuları yakalar ve hepsini bir araya getirip harika şeyler üretmek için gereken aksiyonu alır.

Ancak iyi ve kötü pop müzik olduğu gibi, iyi ve kötü müşteri temsilcileri de var ve ben bir uygulayıcıdan ziyade, bir hayran bakış açısıyla insanların bunu başarabildiğini gayet net görebiliyorum. 

Kirstie ve Phil’in yaptığı gibi koşullar yaratın

Örneğin; “Location, Location, Location”ın sunucuları Kirstie Allsopp ve Phil Spencer işlerinde gayet iyi. Hatta içeriden bir bilgi verecek olursam; programa bir arkadaşım çıktı ve Kirstie’nin kararlılık konusunda ilham veren bir kişilik olduğunu doğruladı.

Kirstie ve Phil, iyi sonuçlar almak için doğru koşulları yaratmada usta. Müşteriyle toplantıların dışında vakit geçirirler, daha sonra kazanca çevirmek adına ilişki kurarlar. Kimyanın her şey olduğunu bilerek, doğru kişileri doğru brief’lere ve doğru müşterilere yönlendirirler. Mümkün olduğunca yüz yüze görüşme yapmaya çalışırlar.

Hangi konuşmaların sıradan olduğuna karar verirler, müşteriyi mümkün olan en iyi moda sokmak için müşteri deneyimi tasarlarlar. Teknik sorunlardan kaçınmak için deneme yaparlar. 

Bir ev satın alma sürecinde Kirstie ve Phil ne ise, müşteri temsilcileri de reklam hazırlanma sürecinde odur ve bu işi iyi yapabilen biri olmadan, hiçbir şey satılamaz.

Leo gibi liderlik yapın

Belki de “Location, Location, Location”dan daha çok sevdiğim tek TV programı ise The West Wing. Dizide özellikle Leo McGarry’e hayranım.

Leo genellikle izleyicilerin en büyük favorisi olarak anılır çünkü insanları önemser ve egosuz liderlik sergileyip yumuşak bir güç uygulayarak onlara ilham kaynağı olur.

Egosuz liderlik sergileyen müşteri temsilcileri başarılı olur çünkü olağanüstü girişkenler ve son derece sosyal karakterler. Yüksek duygusal zekâya sahipler ve yaratıcı işlerde yer alan egoya yer vermezler. Nadiren ilgi odağı olmak isterler, bunun yerine başkalarının buna olan ihtiyacını beslerler.

Leo gibi müşteri temsilcileri hiyerarşi lüksüne sahip değildir. Bir müşteri temsilcisiyseniz müşterilere, yaratıcılara veya planlamacılara ne yapacaklarını nadiren söyleyebilirsiniz. Bunun yerine onları ikna etmeniz gerekir ve bu bazen aranızdaki ilişkinin kalitesiyle ilgilidir.

Beyonce gibi olun

Bir müşteri temsilcisi olarak hayatın ne kadar berbat hissettirebileceğini biliyorum. Sanki en önemli işiniz bir şeyleri organize etmekmiş gibi; sanki her zaman bir odadasınız ama pek görülmüyormuşsunuz gibi. Ama inanın bana, işinizi iyi yapmazsanız iyi şeyler olmaz.

Öyleyse özünde Beyonce gibi olun. İşinizi sevin çünkü sizler (pop müzikteki gibi) takımdaki herkesin en iyi taraflarını yakalayan ve onları daha iyi hale getiren bir paratonersiniz. İyi sonuçlar için koşulları yaratarak, egosuz liderlik için rol model olarak, Carly Rae Jepson gibi Call Me Maybe şarkısı ile dünya için önemli olacaksınız.

Ross Farquhar

Little Moons Pazarlama Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.