İçeriksel olarak her yerde var olabilmek

Trendwatching Strateji Lideri David Mattin, yeni çağda içeriklerin tüketiciye doğru yerde, doğru zamanda ulaşmasının, yani içeriksel olarak her yerde birden var olabilmesinin önemini anlatıyor.

SMS perakendesi ve sosyal medya ticareti çağında, markaların her yerde birden olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Aslında, çok kanallı (omnichannel) pazarlama stratejilerine ve bundan sonra hangi yeni kanallara odaklanmak gerektiğini düşünmeye çok fazla enerji harcanıyor. Ama bunları başarmak neredeyse imkansız. Çok kanallı pazarlamanın her zaman bu çabaya değmediğinin tek bir nedeni var ve bu neden sadece çok zaman alması, karmaşık olması ve genellikle tüketiciler tarafından görmezden gelinmesi değil. Asıl sebep, gerçekten tüketicilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine odaklanmak yerine teknolojik olasılıkları göz önünde bulundurmak.

Antwerp Hotel Bank… Ünlü Fransız markası Pimkie ile oteldeki her odada hava durumuna ve aktivitelere göre bir dizi kıyafet ve aksesuar bulunan mini moda barını sundu.

Bu yüzden artık yeni bir konuyu, ‘İçeriksel Çokluvaroluş’u (Contextual Omnipresence) düşünmenin zamanı geldi. İçeriksel Varoluş, yeni kanalların ve bunlara uygun hale getirilmiş yeni içeriklerin tüketiciye doğru yerde, doğru zamanda ulaşmak için nasıl kullanılacağı üzerine düşünmektir.

Ocaklardan çamaşır makinelerine kadar her şeye yapışabilen Amazon Dash butonunu düşünün, sayesinde hemen hemen her ev eşyası bir perakende kanalına dönüşüyor. Deterjan, köpek maması, bebek bezi ve çok daha fazlası için tek tuşa basarak sipariş verebiliyorsunuz.

Ocak ayında gerçekleşen CES’te Samsung, Aile Buzdolabı’nı (Family Hub Refrigirator) lanse etti; insanların evlerinden hem de hemen buzdolaplarındaki eksikleri karşılamak için market alışverişlerini gerçekleştirebilen dokunmatik ekranlı akıllı bir buzdolabı…

Ama İçeriksel Çokluvaroluş, akıllı ev cihazlarından çok daha geniş bir alana yayılabilir. 2015’te Antwerp Hotel Banks ünlü Fransız markası Pimkie ile beraber Mini Moda Barı’nı ortaya çıkarmıştı. Oteldeki her odada hava durumuna ve aktivitelere göre bir dizi kıyafet ve aksesuar bulunuyor. Konuklar bu moda barlarında yer alan kıyafetleri kullanabiliyor, otelden çıkış yaparken de satın alabiliyorlar. Oteller, atıştırmalıkların son derece pahalı olduğu yerlerdir ama konuklara bir kıyafet seçeneği sunmak akıllıca bir çözüm.

Yeni bir kanal oluşturmak ve o kanalda var olmak

Her kanalı düşünmek yerine; müşterilerin ihtiyaçlarını nerede ve ne zaman karşılayabileceğimizi düşünmek gerekiyor. Önemli olan yeni bir kanal oluşturmak ve o kanalda rakiplerinizden önce var olabilmek. İçeriğe de önem vermek önemli. Akıllı telefonlara en popüler içeriği tam da yerinde ulaştırdıkları için teşekkürler! Müşteri eğer bir mağaza yakınındaysa onlara hemen bir indirim kuponu gönderiyor. Havaalanındalarsa hemen uçuş bilgisi gönderiyor. Peki ya diğerleri? Can sıkıntısı, duygusal durum, dikkat süresi? Bütün bunlar ve çok daha fazlası data ile ya da daha fazla yaratıcılıkla müşterinin ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak şekilde bağlanabilir.

Canalplay… Bekleme zamanlarını geçirebilmelerine olanak sağlayan dokunmatik ekranlarla yolcuları hedef aldı.

Bir örnek mi? Fransız TV kanalı Canalplay, sıkılmış otobüs yolcularını hedef aldı ve bekleme sürelerini daha iyi geçirebilmeleri için otobüs duraklarına dokunmatik ekranlar yerleştirerek 5 ile 11 dakika arasında süren kısa TV şovları seçenekleri sundu.

Gelecek sefer çok kanallı düşünmeye çalıştığınızda ürününüzü, hizmetinizi ya da dağıtım kanallarınızı sınırlandırmayın. Bunun yerine müşteri size ne zaman ve nerede ihtiyaç duyar diye düşünün ve bunu görev haline getirip herkesten önce orada olmaya bakın. Bundan markalar ne mi kazanacak? Müşteriler, doğru zamanda kullanışlı bir servis aldıkları için sizi hatırlayacak ve takdir edecekler. Ve her zaman tekrar tekrar bunu arayacaklar.

David Mattin

Trendwatching Strateji Lideri 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.