#IceBucketChallenge 24 saatte 8.6 milyon dolar kazandı

Amerika başta olmak üzere tüm dünyadan insanların ve ünlü isimlerin, ALS hastalığına dikkat çekmek için başlarından aşağı bir kova dolusu buzlu su döktükleri Ice Bucket Challenge, 24 saat içinde ALS Derneği için 8.6 milyon dolar bağış toplamayı başardı.

Kar amacı gütmeyen derneğin başkanı Barbara Newhouse bu bağışların, ALS gibi dejenereatif bir hastalık karşısında verilen savaşta “oyunun gidişatını değiştirecek” bir hediye olmasını umut ettiğini belirtti. Bununla birlikte ALS derneğinin bu beklenmedik yardımı nasıl kullanmayı planladığı henüz netlik kazanmadı.

Dernek, Çarşamba günü toplamda 31.5 milyon dolar topladığını – 8.6 milyon doları Salı günü 22.9 milyon dolara eklendi – açıkladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde (29 Temmuz ve 19 Ağustos 2013) dernek sadece 1.9 milyon dolar toplamıştı.

Dernek sözcüsü Carrie Munk Forbes’a “Bu ölçekte bir para daha önceden anlayamadığımız yeni fırsatlar açacaktır” yorumunu yaptı.

Ama dernek bu fırsatların neler olduğunu henüz belirtmedi. Newhouse, “Fonun nasıl harcanağına karar verirken, ALS için gerçek bir ivme kazanabilmek için stratejik düşünmeliyiz” dedi.

Dernek paranın 3.5 milyon dolarını ALS tedavileri için araştırma yardımı olarak verdi.

Bu arada ABD Eski Başkanı George W Bush, NBA yıldızı Michael Jordan, şarkıcılar Katy Perry ve Rita Ora, son günlerde YouTube’a Ice Bucket Challenge videoları yükleyen yeni ünlü isimler oldular.

 

Kaynak: Mashable

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.