artwork

ICCO raporuna göre iletişim danışmanlığı yükselişte

12 yıl önce

0

Türkiye temsilciliğini İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği İDA’nın üstlendiği uluslararası iletişim danışmanlığı birliği ICCO’nun 2012 dünya raporu yayınlandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkede yapılan araştırmalarda büyüme oranları dikkat çekiyor. İletişim danışmanlığı, 2011 yılında 2010 yılındaki iyileşmenin de üzerine çıkarak önemli bir gelişim gösterdi ve reklamcılık ile diğer alanlara kıyasla pazarlama iletişimi harcamalarından daha fazla pay elde etti.

Raporda Brezilya, Rusya, Hindistan ve Avustralya’nın iletişim danışmanlığı gelirlerinin yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığı görüldü. Bununla beraber; İskandinav ülkeleri, diğer Kuzey Avrupa ülkeleri, Türkiye ve Birleşik Devletler ise yüzde 10’u bulan bir oranda artış kaydetti. Buna karşın, Güney Avrupa ülkeleri bu olumlu eğilime zıt bir istatistiğe sahip. Devam eden kamu borcu krizinin en ağır şekilde hissedildiği Slovenya, İspanya ve Portekiz’de yüzde 20’lik bir düşüş gözlemlendi. Rapora göre 2012 yılı gelir artışı beklentisi 2011 yılı ile benzerlik gösteriyor.

BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin), Avustralya, Kuzey Avrupa ülkeleri, ABD ve İngiltere hakkında olumlu tahminler yapılıyor. Ancak Güney Avrupa ülkelerindeki iletişim danışmanlığı firmaları, yüksek işsizlik oranları ile özel ve kamu sektörü harcamalarındaki geniş çaplı küçülmelere karşı mücadele etmeye devam edecek.olan ABD ve İngiltere’de, tüketici/marka pazarlama hizmetleri tercih ediliyor. Ayrıca kurumsal iletişim ve kamu iletişiminin yanı sıra kriz iletişimi taleplerinin etkisi de görülüyor.

Bu yıl dijital/sosyal medya, kamu iletişimi, kriz & sorun yönetimi hizmetlerinde uluslararası anlamda talep artarken, etkinlik yönetimi hizmetlerinde büyük bir olasılıkla azalma beklentisi söz konusu. Araştırma yapılan ülkelere göre de iletişim danışmanlığının gelecekte karşılaşacağı ilk beş engel; personel seçimi, fiyatlandırma, müşteri bütçeleri, kârlılık ve ölçüm olarak gösteriliyor.