artwork

IAB’de Yeni Dönem

6 ay önce

0

Ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu dönemde IAB’nin yüksek katılım ve uyum içinde gerçekleştirdiği 7. Olağan Genel Kurulunda bana verilen 2023 ve 2024 yılları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi hem çok önemli bir sorumluluk, hem de büyük bir mutluluk kaynağı.  

Önümüzdeki süreçte toplumun yaralarını hep birlikte sarmak, deprem felaketinin yol açtığı hasarı el birliği ile gidermek için yöntemler aramak hepimizin ortak sorumluluğu olacak. Öte yandan değerli yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte, tüm paydaşlarımızı ilgilendiren dijital reklam ekosisteminin sağlıklı ve sürdürülebilir geleceğini inşa etmek de kurumsal önceliğimiz olmaya devam edecek. Bu doğrultuda pazarlama ve medya endüstrilerinin dijital ekonomi kapsamında gelişmelerini sağlamak üzere çalışmalarımıza bu yıl da sürdüreceğiz. IAB’nin öncelikli ve organize olarak hayata geçireceği konuları; eğitim, kamu paydaşları ilişkileri, sektörel standartlar ile şeffaflık, katma değer yaratacak yarışma ve bilgilendirme olarak özetleyebilirim.

Üyelerimize 2023 yılında gündeme getirilmesini istedikleri konuları sorduğumuz anket çalışmamızın sonuçlarını da aldık. Katılımcı üyelerimizin %52’si mecra ölçümlemenin, %57’si teknik standartların belirlenmesinin, %70’i yetenek açığı ve yönetiminin, %54’ü ise dijital reklamlarda güvenlik ve şeffaflık konularının önemli olduğunu belirtti. Araştırma, Eğitim, İnternet Yayıncıları ve Teknik Yürütme Kurullarımızda eğitim, ölçüm, standartlar, mevzuat, güvenlik, şeffaflık konularını ele alırken, çıkabilecek güncel konuları da çalışma grupları oluşturup “proje” mantığında ele alarak sonuca ulaştırmayı hedefliyoruz.

2022’nin son aylarında Dijital Pazarlama Yeterliliği Sertifikasyonu DIMAQ®’ı Türkiye’de başlattık. Artık sektör profesyonelleri ve kurumlar dijital pazarlama konusunda yeterlilikle ilgili DIMAQ®‘ı ölçek ve referans olarak kullanabilecekler. Eğitimle ilgili çok yeni başladığımız bu çalışmamızın da yukarıda anlattıklarımın güzel bir örneği olduğunu düşünüyorum. 

2023 için öncelikli dileğimiz ülkemizde daha büyük acıların yaşanmaması, açılan yaraların da her saniye büyüyen dayanışma ruhu ile hızla iyileşmesi yönünde. 2023’ün hepimiz için ortak akla dayalı sonuç getirecek çalışmalarla dolu bir yıl olmasını diliyorum. 

Burak Ertaş

IAB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlanmıştır.