IAB Türkiye’de yeni dönem ve 2019 öngörüleri

Ocak ayında 5. Olağan Genel Kurul toplantımızda belirlenen yeni yönetim kurulumuzla IAB Türkiye olarak enerji tazeledik. Önümüzdeki iki yıllık dönemde sektörümüze katkılarımızı artırmak adına aksiyona geçireceğimiz yeni stratejimizi belirlemek için hızlıca çalışmaya başladık. Bu doğrultuda yayıncı, reklamveren ve ajans üyelerimizle geri bildirim toplantılarımızı yapıyoruz. Bu geri bildirimler, yeni dönemde odaklanacağımız konulara yön verecek; yeni yürütme ve çalışma gruplarının oluşturulması için içgörü sağlayacak; yeni projeler üretmemize ve varolan projelerimizi geliştirmemize yardımcı olacak.

Katma değeri yüksek çalışmalarımızı artırmak için sürekli yenilik yapıyoruz. Aralık ayında üyelerimizin yeni yıl öngörülerini ve planlarını yapmalarına yardımcı olmak için ilk kez düzenlediğimiz yıl sonu toplantısı da bu yaklaşımımıza güzel bir örnek. Ipsos, GfK ve Kantar’dan konuşmacıların yer aldığı bu etkinlikte, ekonomik dalgalanmaların tüketici davranışlarına etkilerine ilişkin bilgi ve böyle zamanlarda başarı getiren pazarlama stratejilerine dair ipuçları aldık.

Sunulan araştırmalara göre, tüketici ekonomik açıdan endişeli olduğunda lüks tüketimi azaltma, ucuz alternatiflere kayma, zaruri görmediği alımlarını durdurma veya erteleme ve ev dışı hayatı minimize etme eğilimine giriyor. Eve kapanan tüketici internette daha fazla zaman geçiriyor. 2018 verileri, internet üzerinden alışverişin yükseldiğini, e-ticarette mobil alışverişin öne çıktığını ve Kara Cuma dönemindeki indirimli satışların 2017’ye göre %46 arttığını gösteriyor.

Pazarlama stratejilerini durgunluğu fırsata dönüştürecek şekilde yeniden yapılandıran, müşterilerine yeni seçenekler sunan firmalar büyümeye devam ediyor ve ekonomi canlandığında %20 daha fazla geri dönüş elde ediyor. Kısacası, 2019’da firmalar için en doğru strateji; markalarını anlamlı şekilde farklılaştırarak fiyatlama güçlerini artırmak ve akla gelme sıklığını yükseltmek için medya ve iyi içeriğe yatırım yapmak olacak.

Neslihan Olcay
IAB Türkiye Başkanı ve IAB Avrupa Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.