IAB Avrupa Genel Kurulu ve Interact 2017’nin ardından…

7 yıl önce

0

23-24 Mayıs’ta Amsterdam’da gerçekleşen Interact Kongresi’nin açılışından önce yapılan IAB Avrupa Genel Kurul Toplantısı’nda IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun önümüzdeki 2 yıllık dönem için yeniden IAB Avrupa Yönetim Kurulu’na seçildi. IAB Türkiye içerisinde gerçekleştirilen başarılı eğitim çalışmalarına öncülük eden Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı ve IAB Türkiye Başkan Yardımcısı Neslihan Olcay da, IAB Avrupa Education & Training Committee’nin başkanlığına getirildi.

Kongrede 2 gün boyunca dijital sektörün önemli isimlerinden, pazarlamacılarla tüketiciler arasındaki yeni kuralları/trendleri tanımlamaya yardımcı olacak birçok başarılı sunum izleme fırsatı bulduk. 

Her yıl olduğu gibi IHS tarafından hazırlanan AdEx Benchmark raporu Interact’ta açıklandı. 2016’da Avrupa’da dijital reklam yatırımlarının %12 büyüyerek 41,8 milyar euro’ya ulaştığı ve TV’nin de önünde, en büyük reklam mecrası olarak konumunu güçlendirdiği aktarıldı. Rapora göre Türkiye, mobil display formatında en hızlı büyüyen ilk 5 ülke arasında yer aldı. Ülkemiz 2016’nın ikinci yarısında yaşanan sıkıntılara rağmen, toplamda %13,5’lik büyüme oranıyla Avrupa ortalamasının (%12,2) üstünde bir performans sergiledi.

Kongre’nin ilk akşamında gerçekleştirilen MIXX Awards Europe Ödül Töreni’nde Avrupa’daki en başarılı reklam çalışmaları ödüllendirildi ve toplam 13 kategoride 35 ödülün dağıtıldığı geceye Türkiye; biri Grand Prix olmak üzere 16 ödülle bu sene de damgasını vurdu. Avrupa’da yapılan en başarılı dijital reklam çalışmalarının her iki tanesinden birinin bizim ülkemizden çıkmasının haklı gurunu yaşadık. IAB Avrupa Resarch Awards’te ise, IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nı yürüten Gemius, Audience Measurement kategorisinde birinci oldu. Böylece üst üste 3 yıl ödül kazanmış oldu.

Ortaya çıkan tablo, dijitalin dünyada ve Türkiye’de gelişimini sürdüreceğine inancımızı güçlendirdi. Bu vesileyle gece gündüz demeden çalışan sektörümüzü yürekten kutluyorum.

 

Rima Erdemir
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Paz. Yürütme Kurulu Bşk.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Haziran 2017 sayısında yayımlanmıştır.