İlk çevreci Lego serisi bitki bazlı plastikten üretildi

Danimarkalı efsanevi oyuncak şirketi Lego, şeker kamışı bazlı plastikten üretilen ilk çevreci Lego serisini üretmeye başladı. Şirket, 2030 yılına kadar tüm serilerini bitki bazlı plastikten üreteceğini çok şirin bir videoyla anlatıyor.

İlk çevreci Lego serisi yeşil bitkilerden oluşuyor.

Çevreci Lego serisinde şu anda sadece çimenler, ağaçlar, çalılıklar gibi yeşil bitkiler yer alıyor. Bu yılın sonlarına doğru seri, diğer Lego setlerine entegre edilecek. Yeni botanik oyuncaklarda kullanılan polietilen plastik, sürdürülebilir şeker kamışından elde ediliyor. Elde edilen materyal esneklik ve sağlamlık açısından bildiğimiz Lego plastiğinden farksız. Diğer yandan, tamamen biyoçözünür olmasa da pek çok kez geri dönüşüme kazandırılabiliyor.

Lego Group’un Çevresel Sorumluluk departmanı başkanı Tim Brooks, bu çalışmanın tüm Lego’ları sürdürülebilir malzemelerle üretmek konusunda atılan ilk adımlardan biri olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“Yaşadığımız Dünya üzerinde olumlu bir etki bırakmak istiyoruz ve çocuklara oynamaları için sürdürülebilir materyallerle hazırlanmış oyuncaklar üretmek için çok çalışıyoruz.”

2030 yılına kadar sürdürülebilir malzeme kullanımı artırılacak

Şu anda polietilen malzemeler Lego oyuncaklarının %1-2’sini kapsıyor olsa da marka, 2030 yılına kadar ürünlerinde ve ambalajlarında tamamen sürdürülebilir malzemeler kullanma ve tüm operasyonlarında sıfır atık oranına ulaşma konusunda kararlı.

Ayrıca çevreci Lego serisi ile başlayan hareket, World Wildlife Foundation (WWF) ile yapılan bir iş birliği ile devam ediyor. Lego, WWF ile biyoplastik kullanımını teşvik etmek için bir kampanya başlatırken, üretimde kullanılacak yeni ve sürdürülebilir malzemeler bulmak amacıyla Bioplastic Feedstock Alliance‘a da katıldı.

Yeni çevreci Lego serisini çok şirin bir videoyla tanıtan marka, küçük bir çocuğun anlattığı hikayeyle gelecek projelerinin de altını çiziyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.