artwork

Hyundai Norveç’te sadece elektrikli araç satılacağını duyurdu

9 ay önce

0

Elektrikliye geçiş otomotiv sektöründe hızla devam ediyor. Hyundai, bu geçişin en hızlı yaşandığı Norveç’te 2023’te yalnızca elektrikli araç satacağını açıkladı.

Norveç Karayolu Trafiği Bilgi Konseyi (OFV) verilerine göre Norveç, kişi başına elektrikli araç satışlarında dünya şampiyonu. Norveç’te araç satışları koronavirüs krizi etkisiyle aylardır düşüşte olmasına rağmen, 2021’de elektrikli araç satışları, toplam araç satışlarının yüzde 65’ini oluşturarak rekor düzeye yükselmişti.

Norveç’te 2022 yılında kesin rakamlar henüz açıklanmamış olmasına rağmen satılan araçların yüzde 80 civarında olan bir bölümünün elektrikli olduğu iddia edildi. Hibrit satışının da yüzde 10 civarında olduğu tahmin edildi.

Son yıllarda Norveç’teki satışlarının %90’ından fazlasını elektrikli otomobillerin oluşturduğu Hyundai’de üst düzey bir yetkili 2023’te Norveç’te yalnızca elektrikli araç satacaklarını ifade etti.

Böylece Norveç, Hyundai’nin yalnızca tamamen elektrikli otomobilleri satacağı ilk pazar oldu. Hyundai’ye göre Ioniq 5, bu yıl Norveç’te en çok satan beşinci otomobil ve Hyundai, Norveçlilerin elektrifikasyonla en çok ilişkilendirdiği marka oldu. Daha önce Volkswagen de 2024’ten itibaren Norveç’te yalnızca elektrikli otomobilleri satacağını ifade etmişti.

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...

Campaign Ad Net Zero Ödülleri 2023 kısa listesi açıklandı

Kısa listede 18 kategoride toplam 58 başvuru bulunuyor, bunların %33’ü...