artwork

Howard Smiedt: “Toplumun görüşlerini değiştiren bizzat yaratıcılığın kendisi”

6 yıl önce

0

Geometry EMEA Chief Creative Officer Howard Smiedt,  “Toplumun görüşlerini değiştiren fikir lideri, bizzat yaratıcılığın kendisidir” diyor.

Cannes Lions 2018 daha keskin hatlara sahip, ölçülüp biçilmiş ve kapsayıcı bir festival olarak karşımıza çıktı. Gerçek varoluş sebebi olan yaratıcılığı yüceltme temellerine geri dönmüş ve bu da onu, içinde yer almanın ilham verici olduğu bir deneyime dönüştürmüş.

Geometry Global’ın performansı

Elbette daha fazla ödül kazanmayı isterdim ama işimizin, sektörün geleceğini temsil eden farklı kategorilerde dikkat çekmiş ve ödüllendirilmiş olması bana gurur veriyor. Bu kategoriler arasında teknolojinin inovatif kullanımı, digital craft, mobil ve marka temelli kullanıcı deneyimi bulunuyor.

İlham verenler

Festivalde bana en çok ilham veren şeylerden biri, cinsiyet eşitliği ve akıl sağlığı gibi küresel meseleler konusunda destek için insanları harekete geçiren olağanüstü yaratıcı çözümler bulmak oldu.

Pek çok ana akım markanın yaratıcı gücü basit ve harekete geçirici fikirlerle yönlendirmesi de bana ilham verdi.

Bir diğer ilham kaynağım, mesajların birbiri ardına verildiği bir dünyada, el işçiliğinin dijitalden ve teknolojiden ayrı bir noktada süregelen gücü oldu. Uygulamadaki sanatsallık ve güzellik insanlarla duygusal bir bağlantı ve etkileşim kuracak, markaların çoğu zaman “katlanılmaz” olan gürültü içinden sıyrılmalarını sağlayacak. Beni en çok şaşırtan ise festivalin daha düzenli ve kısa olması, tek bir kampanyanın büyük ödülü alıp festivali domine ettiği geçtiğimiz yıllardan farklı olarak 25 çalışmanın özenle seçilip ödüllendirilmesi oldu.

Yükselen trendler

Markalar, insanlar için deneyimler tasarlayarak kendilerini yeniden keşfediyorlar. Artık işimiz reklamcılık yapmak değil. Yeni işimiz, markalar ve insanlar arasındaki bağlantıları taleplere uygun, değer katan, çok yönlü marka etkileşimleri ve deneyimleri ile canlandırmak. Bunun en iyi örneklerinden biri inovasyon alanında Grand Prix kazanan “My Line, powered by Google” oldu.

Yaratıcılık tüm kanalları ve araçları kapsıyor. İnsanları teşvik etme ve daha demokratik ortamlar yaratma kapasitesine sahip olduğu için tüketiciyi etkileyebiliyor ve anlamlı diyalogların oluşumuna önayak olabiliyor. Toplumun görüşlerini değiştiren fikir lideri, bizzat yaratıcılığın kendisi.

Üst düzey yaratıcılığın vizyon, buluşlar ve yıkıcı güçle birleşerek iş performansına dönüşmesini önümüzdeki tek gelecek olarak görüyorum.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.