Hindistan’dan klişeleri yıkan bir mücevher reklamı

Hindistan’ın ünlü mücevher markası Tanishq reklamı bir yandan övgüler alırken bir yandan da ağır eleştirilere maruz kalıyor.

Tanishq’in yeni reklamında beyaz tenli, kırmızı yanaklı gelin klişesine uymayan koyu tenli, tam bir Hint kadını olarak tabir edebileceğimiz bir gelinin “ikinci evliliği” için hazırlanma seremonisine tanık oluyoruz. Tahmin edilebileceği üzere bu konsept Hindistan için tamamıyla yeni ve sıra dışı.

English Vinglish filminin yönetmeni Gauri Shinde tarafından çekilen reklam filminde koyu esmer gelini oyuncu Priyanka Bose canlandırıyor.

Filmde gelin, evlilik töreni için hazırlanırken ve Tanishq’in göz alıcı mücevherlerini takarken görülüyor. Gelinin biraz mahcup tavrı, ona yardım eden arkadaşlarınınsa neşeli tavırları göze çarpıyor.

Hazırlık aşamasında küçük bir kız da etrafta koşturuyor. Bu kızın gelinin küçük kızı olduğu anlaşılıyor. Hazırlık bittiğinde gelin ve kızı tören yerine ilerliyor. Tören başladığında gelenekleri yerine getiren gelin ve damada katılmak isteyen küçük kız annesi tarafından sessiz olması için uyarılıyor ama üvey baba onu kucağına alarak bunun önemli olmadığını gösteriyor.

Reklam filminin yaratıcısı Lowe Lintas, ezber bozan nitelikteki bu filmle sosyal medya üzerinden pek çok övgü dolu yorum aldı. Parlemento üyesi ve fabrikatör Naveen Jindal twitter üzerinden şu yorumu yaptı: “Bir reklamda küçük kızı olan koyu esmer bir gelin? Zarafet & güçle klişeleri yıkan @TanishqJewelry’e tebrikler.”

Bununla birlikte ajans pek çok ağır eleştiriye de maruz kaldı. Sosyal medya kullanıcıları film yaratıcılarını Femina dergisinin genç bir kadını annesini tören yerine götürürken gösteren eski bir reklamını kopyalamakla suçladı. Bazıları çifte standart uyguladıklarını belirtti.

Eleştirilerin nasıl olduğu bir yana, boşanmış ve dul kadınların toplum dışına itildiği bir toplum için hem kadına hem kızına sevgi ve saygıyla yaklaşan yeni bir eşle birlikte bir kadının ikinci evliliğini konu eden bu reklam oldukça cesur. Ve sırf bu yönüyle tüm takdirleri hak ediyor.

Lowe Lintas’ın kreatif direktörü Arun Iyer hedef kitleyle ilgili endişelerinin olmadığını belirtti: “İleri görüşlü insanların düşünce şekli budur. Hedef kitlemiz hayatlarında bu tarz şeyleri yaşamamış olabilir ama bu reklam cesur, ileriye dönük bir öneri sunuyor ve kitlemiz bu şekilde hareket eden markalarla bağ kurmayı seviyor.”

Reklamdaki oyuncu seçimiyle ilgiliyse şu yorumu yaptı: “Bu evlilik birbirlerine denk iki insanın evliliği olmalıydı, acımayla yapılmış bir evlilik değil. Reklamın bir durumu gözler önüne sermeye çalışıyormuş gibi görünmesini istemedik.”

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.