Her ürün bir mecra olabilir: NFC teknolojisi

Teknoloji ve üretimdeki gelişmeler sayesinde NFC teknolojisinin nihayet rüştünü ispatlaması, hem markalara hem de tüketicilere gerçek değer katması anlamına geliyor.

“Mobilin yılı” terimine benzer bir şekilde, nesnelerin interneti çağının gelişi de o kadar uzun bir süredir öngörülüyordu ki, asıl olay gerçekleşene kadar insanların birbirleriyle konuştukları konular değişti. Bununla birlikte, birkaç teknolojik gelişme sonucunda birbirine bağlanan nesneler nihayet kullanılabilir bir marka platformu oluşturacak seviyede bir araya geldi.

Öncelikle, son beş yılda NFC (Yakın alan iletişimi: Temassız ödeme örneğinde olduğu gibi, kısa mesafedeki uygun cihazların sinyalleşerek birlikte çalıştığı sistem.) özellikli telefonların sayısı %56 arttı. NFC özellikli ürünlere cevap verebilen bu cihazların çoğalması, markaların yaptıkları yatırımı meşrulaştırmak için ihtiyaç duydukları erişime ve sonuçlara ulaşmalarını sağlayacak yaygın bir platform oluşturdu.

Artık daha ekonomik

Bu esnada, nesnelerin internetini kullanarak tüketicileri ve markaları bir araya getiren tek ajans SharpEnd’in kurucusu Cameron Worth’ün dikkat çektiği üzere, NFC etiketleri plastik yerine silikondan üretilmeye başlandı ve böylece daha ekonomik hale geldiler.

Global piyasa araştırmaları enstitüsü Gartner’ın araştırmasına göre, bu iki eğilimin sonucunda, 2017 yılında 8,4 milyar olan bağlı ürün sayısı, 2020’de 20 milyara çıkacak. Peki bunun markalar için anlamı nedir?

Giyim etiketi üreticisi Avery Dennison’da küresel RFID başkan yardımcısı ve genel müdür olarak görev alan Francisco Melo’ya göre markanın müşterileri, kendi tüketicileriyle daha doğrudan bağlantı kurmanın bir yolunu arıyor.

Melo, “Ürünün dijital bir kimliği ve markayı doğrudan son kullanıcıya bağlamanın bir yolu varsa, ürün bilgilerini paylaşma, değerlendirme, yeniden sipariş verme kolaylığı sağlama, ürünün kaynağıyla ilgili bilgileri gösterme gibi fırsatlar ortaya çıkar. NFC, markaların bir fiziksel ürün ile dinamik dijital içerik ve işlevsellik arasında bire bir bağlantı kurmasının bir yoludur” diyor.

Kişiselleştirilebilir deneyimler

Bu bağlantı, marka koruması ve müşteri incelemeleri için mobil kullanıcıların kendi kendine ödeme yapabilmelerini sağlar. Melo, konum gibi verilerle birleştirildiğinde, bu deneyimlerin son derece kişiselleştirilebilir olduğunu ve NFC’nin yapabileceklerinin etrafında şekillenen gerçek bir ekosistemin bulunduğunu belirtiyor.

Yazılım platformunu ihtiyaç duyulduğu zamanda ve şekilde güncelleme olanağı, NFC özellikli öğelerin hiçbir zaman atıl kalmayacağı anlamına da gelir. Örneğin, bir gün sınırlı sayıda üretilmiş paketlerle ilgili içeriğe erişim sağlayan bir etiket, başka bir gün yalnızca davetiye sahiplerinin katılabileceği bir etkinliğe giriş için kullanılabilir. Ürünün kendi değerinin üzerinde ortaya çıkan ek katma değer, markanın algısı etrafında bir hale etkisi yaratır.

Geliştirilebilir medya platformu

Lego, NFC’yi kullanarak oyuncaklara hayat veren, çocuklar için oyuncağın yaşam süresini ve değerini uzatan markalar arasında yer alıyor. Marka, çocukların plastik tuğlalarının NFC özellikli parçalarını kullanarak etkileşime girebilecekleri bir oyun olan Lego “Dimensions”ı oluşturdu.

Ayrıca bu teknolojinin kullanımında, spor giyim üreticileri Nike ve adidas moda perakendecileri arasında lider konumdalar. Her ikisi de NFC etiketlerini ürünlerine entegre ediyor, bunların müşteri sadakati ve tüketiciye yönelik fayda için nasıl kullanılabileceğini araştırıyor.

Cameron Worth, “Şu anda yapılması gereken esas iş, güvenilir marka vaatleri tanımlamak ve daha fazla moda ve giyim markasının ürünlerini her zaman kullanabilecekleri birer medya platformu olarak görmelerini sağlamak olmalı” diyor.

Piyasadaki bağlantılı markalar

Malibu şişeleri

SharpEnd ve Malibu, 1.600 Tesco mağazasında 45.000 NFC entegreli şişe dağıttı. Şişeler, aynı zamanda ödül olarak Barbados’a bir gezi sunan yarışmanın olduğu bir mobil oyunun anahtarı olarak kullanıldı.

Rochambeau deneyimleri

New York merkezli erkek giyim markası Rochambeau, Avery Dennison iş birliğiyle, NFC bağlantılı 15 ayrı ceket tasarladı. Ceketlerin her biri New York’taki seçkin restoran, galeri, kulüp, perakende ve moda deneyimlerinin kapısını açabiliyor.

Lego’nun yeni ‘boyutları’

Lego’nun “Dimensions” adlı video oyunu, Lego filminin ötesinde, Doctor Who, The Simpsons ve Back to the Future gibi diğer markaları da kapsıyor. Bu franchise’ların herhangi birinden NFC özellikli bir mini figür satın alan oyuncular, özel bir açık dünyaya erişebiliyorlar. Akıllı oyuncaklar, oyuna özel tasarlanmış düzenek üzerinde hareket ettirildiğinde, bulmaca çözme gibi oyun içi işlevler tetikleniyor.

 

Emily Tan
Campaign Global Teknoloji Editörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.