Hem akla hem kalbe seslenen reklamlar

Pandemi etkisi altında geçen 2020 unutulmaz bir yıl oldu. Covid-19 ile mücadele kapsamındaki kısıtlama ve önlemlerle geçen bu dönemde markaların sergilediği tutum ve yaklaşımlar tüketicinin daima aklında kalacak. Doğru ve etkili iletişimin öneminin daha iyi anlaşıldığı bu dönemde pazarlama endüstrisinin yaratıcılıktan ödün vermediğini görüyoruz. Think with Google Türkiye platformunda görebileceğiniz YouTube Ads Leaderboard 2020 sıralaması bunun canlı örneklerini içeriyor. Bu reklamlar, 2020’de en yüksek başarıyı yakalayan reklamların ortak noktalarını fark etmemizi, en iyiler arasına nasıl girilebileceğinin ipuçlarını da anlamamızı sağlıyor.

Kantar tarafından yapılan ‘Covid-19 Barometresi’ araştırmasına göre, pandemi döneminde tüketiciler reklam vermeyi sürdüren markalardan topluma yaptıkları pozitif katkıları duymak istiyor. Buna göre, reklamların o markanın günlük hayatta nasıl yardımcı olduğunu anlatmasını isteyenlerin oranı %77 iken mevcut durum ve sorunlarla yüzleşmek için markanın yaptıkları konusunda bilgilenmek isteyenlerin oranı %75. Reklamların güven verici bir tonda olmasını bekleyenlerin oranı ise %70.

YouTube Ads Leaderboard, başarılı reklamların bu dönemde topluluğun gücü ve umut gibi önemli kavramlara vurgu yaptığını ve bu duygularla marka arasında başarılı bir şekilde bağ kurduğunu gösteriyor. Aynı zamanda tüketiciye doğrudan hitap eden, normal hayat akışındaki ihtiyaçlara yönelik çözümler sunan ve onlarla kişisel düzeyde bağ kuran kampanyalar öne çıkıyor.

Markalar için tüketicinin dikkatini çekmenin, ayrışarak öne çıkmanın giderek zorlaştığı da bir gerçek. Buna bağlı olarak, iletişim dili açısından genelde benzer tonu benimsedikleri bu dönemde fark edilmek için daha fazla çaba harcanması gerekiyor. Pazarlama profesyonellerinin daima yanıt araması gereken sorular arasında şu ikisi ilk sıralarda yer alıyor: Hem akla hem kalbe seslenen hikayeler anlatabiliyor muyuz? Bu hikayeleri, doğru yerde ve zamanda, tüketiciyle anlamlı bağlar kurmamızı sağlayacak şekilde aktarabiliyor muyuz?

Sonuç olarak tüketicilerin markalardan beklentilerini anlamak, uygun yanıtlarla onları desteklemek, bugün olduğu gibi yarın da başarının anahtarı olmaya devam edecek. Zaman, insan ve bütçe kaynaklarını en verimli şekilde kullanabilenler fark yaratacak.

Eren Kantarlı

Google Türkiye Ajans ve Programatik Sektör Lideri

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Mehmet Ortaç diyor

    Markalar Youtube’un önemini anladıkça ve bu alana yatırım yapmaya başladıkça çok daha başarılı örnekler göreceğiz. Kısa vadede değil belki ama uzun vadede televizyonun yerini ciddi anlamda alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.