Site icon Campaign Türkiye

Heinz Ketçap’tan %100 geri dönüştürülebilir kapak

Sürdürülebilirliğe yönelik önemli bir adım atan Kraft Heinz Company, Berry Global ortaklığıyla ünlü ketçap şişeleri için tamamen geri dönüştürülebilir bir kapağı piyasaya sürdü.

Geçmişte markanın sos şişeleri, sos dağıtımında tutarlılık sunan ancak geri dönüşümde zorluk yaratan bir tasarım olan esnek bir silikon valfe sahipti. Bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla ikili, geri dönüştürülebilirliğiyle bilinen polipropilenden (PP) yapılmış yeni bir tek malzemeli kapak geliştirmek için iş birliği yaptı.

Bu sürdürülebilir üst sınırı yaratma yolculuğu, sekiz yılı, 45 prototipi ve 185.000 saatin üzerinde geliştirmeyi kapsayan kapsamlı bir yolculuktu.

Artık nihai tasarım, geri dönüştürülebilir olmasının yanı sıra, çeşni şirketinin yüksek kalite standartlarını karşılamak üzere titizlikle test edildi.

Kamuoyunun tepkisini değerlendirmek için tüketici anketleri yapıldı ve yeni kapağın şişe sıkılabilirliğini korurken mükemmel miktarda sos dağıttığını doğruladı.

Ayrıca tasarımın neredeyse boş şişelerden daha fazla sos çıkarılmasında etkili olduğu görüldü. Böylece kullanıcılar her damlanın tadını daha fazla çıkarabiliyor olacak.

Yeni geri dönüştürülebilir kapaklar şu anda Birleşik Krallık genelinde %50 daha az şeker ve tuz çeşitleri de dahil olmak üzere Heinz domates ketçapının 400 ml ve daha büyük, yukarıdan aşağıya şişelerinde kullanıma sunuluyor.

Heinz, değişikliğin küresel ölçekte her yıl yaklaşık 300 milyon plastik kapağın çöplüklere atılmasını önleyeceğini tahmin ediyor.

Kaynak: DesignTAXI

https://designtaxi.com/news/425822/Heinz-Ketchup-Designs-100-Recyclable-Cap-To-Save-300-Million-Lids/

Exit mobile version