Hayatım Reklam: Oğuzhan Bahar

Şubat 2018 sayımızda Hayatım Reklam diyen isim, Concept Reklam Ajansı Metin Yazarı Oğuzhan Bahar oldu.

Hayatım Reklam: Oğuzhan BaharReklamcı olma sebebim:

Hayatın çok farklı disiplinlerinde yer almayı ve bir karakter olarak var olduğum yerleri seviyorum. Tabii bu sonradan fark ettiğim bir durum. Küçük sitcom’lar yaratıp oranın hikayelerini yazardım. Yapmadığım iş sayılıdır. Komilik, berber çıraklığı, ortacılık, restorasyon, anketörlük gibi farklı alanlarda çalıştım. Derken lise son sınıfta fotoğrafçıda gelin-damat fotoğrafı dekupelerken Karaca’nın tencere takımlarının fotoğraflarını çekmeye başlayınca reklamcılıkla tanıştım. 8 tercihime reklamcılık, bir de “ya tutarsa” diye iki tercihime de tıp ve avukatlık yazdım. Reklamcılığı kazandım. Ben reklamcı oldum diyemem. Hala olmak için acılarla dolu uzun bir yolum var. Görünen o ki bu disiplindeki sitcom’um Kurtlar Vadisi’nden uzun sürecek.

 

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

Cesur markaları hangi yaratım süreci çalışanı sevmez. Bazen “yok abi bunu da yapmazlar” denilen işler için çok üzülüyorum. Bu işi değerli yapan hatırlanan, tez ya da antitez yaratan kampanyalar… O yüzden sektörüne çok ince bir gönderme yapan, tuvalet kağıtlarının özgüven pompalandığı bir dönemde herkesi tokatlayan Huysuz Virjin’li Maylo kampanyasında yer almaktan gurur duyuyorum. Ayrıca Vestel’le gerçekleştirdiğimiz #evedeğilanneme kampanyası yürekleri ağza getirecek kadar cesur ve komikti.

 

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

Mother London’ın moneysupermarket işlerini çok kıskanıyorum. Fallon London tarafından yaratılan Skoda-Made of Meaner Stuff kampanyasını da çok seviyorum.

 

Kariyerimdeki en iyi an:

“Maaşınız hesabınıza yatırılmış” (Gülücük emojisi, para emojisi) bildirimini aldığım an inanılmaz iyiydi. Hala o ilk günkü heyecanla karşılarım o bildirimi…

 

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

Sette telefonum çalmıştı. İlk defa ilgiyi üstümde toplamaktan rahatsız olmuştum.

 

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü:

Güven Kıraç ve Seyfi Dursunoğlu’yla çalışmak inanılmaz büyük bir deneyimdi.

 

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

İki büyük yıldız bu sektörde yolumu her gün aydınlatıyor. Ece Berktav ve Duygu Polen İçin…

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi: Mahalle bakkalımız Ercan Abi, alt kat komşumuz Şükran Teyze, mahalle takımımızın kaptanı Tolga Abi, çocukluk aşkım Büşra, Zücaciyeci Hasan Abi, edebiyat öğretmenim Mehmet Hoca, balıkçı Ayhan Abi, cami çay ocağında çalışan Temel Abi… Çok değerli insanlar… Ne öğrendiysem onlardan öğrendim. Gerisi ego, yalan, dolan, tıraş…

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2018 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.