artwork

Hayatım Reklam: Onur Postacı

6 ay önce

0

Bu sayımızda, Senfonico Creative Group Head’i Onur Postacı, “Hayatım Reklam” köşemizin konuğu oldu.

Onur Postacı

-Reklamcı olma sebebim

Rutine dönüşen her şey bir noktadan sonra can sıkıcı oluyor, en azından benim açımdan. Her gün farklı bir problemi çözmek için önümde matematikçi olmak ya da reklamcı olmak gibi iki seçenek vardı. Matematikten hiç anlamam, bu yüzden reklamcı oldum.

-İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar: 

Yaklaşık 5 sene önce, küçük bir ekiple Royal Canin markası için hayata geçirdiğimiz Harekete Geçiren Davetiye” kampanyası, hem üretim sürecinde öğrettikleri hem de konvansiyonel bir mecrada tüketicilerle etkileşime geçmeyi başardığı için bugüne kadar yaptığım en özel kampanyalardan biri.

Benzer duyguları geçen sene Beko Global için hayata geçirdiğimiz ve 100den fazla ülkede yayına giren Weve Got You Covered” kampanyası için de hissediyorum. Çok öğretici olmasının yanı sıra rakamsal olarak da çok başarılı bir projeydi. Yerel bir markanın, dünyanın pek çok ülkesinde satış yapmasına özellikle de böyle bir ekonomik konjonktürde katkıda bulunmak gurur vericiydi.

-Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: 

Tüm medya gücünü elinde bulunduran ve ülkedeki tek sese dönüşen dönemin Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correayı, bir iletişim aracına dönüştürmek ve halka sesini geri vermek gerçekten hayranlık uyandıran bir fikir. Leo Burnett Mexiconun yaklaşık 7 sene önce hayata geçirdiği MashiMachine” projesi, Güney Amerika reklamcılığına gıpta ile bakmak için bir başka sebep.

https://vimeo.com/167331736 

-Kariyerimdeki en iyi an: 

Gelen her yeni briefe doğru olduğunu düşündüğüm bir çözüm sunduğumda ve bu çözümü hayata geçirdiğimde, kariyerimin en iyi anları yaşıyorum. Sanıyorum bu işi yapan pek çok insan için de bu durum geçerlidir.

-Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan: 

Her gün bambaşka yeteneklere sahip, çok pratik ve zeki insanlarla yakın temasta çalışıyorum. Müşteri takımı, strateji ekibi, yönetmenler, yazarlar, çizerler her biri çok kıymetli ve hepsinden hem hayata hem de reklamcılığa dair çok fazla şey öğrendim. Her gün yeni bir şeyler öğrenmemi sağlayan tüm iş arkadaşlarımla birlikte çalışmaktan çok keyif alıyorum.

-Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler: 

Reklamcılığa ilk adımı attığınızda, kendi tarzınızı keşfetmeye uzanan bir yolculuk başlıyor. Bu yol, çeşitli engel ve zorluklarla dolu. Arkanızda sizi destekleyen insanlar olmadığında devam edecek gücü bulmak maalesef çok zor. Tüm zor zamanlarda desteklerini esirgemeyen ailem sayesinde, bugün mutlulukla çalıştığım bir kariyere sahibim. Ailemin tüm üyelerine, desteklerini hiçbir zaman eksik etmedikleri için teşekkür ediyorum.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 132. sayısında yayımlandı.